reklamı kapat

POPÜLER

gibson-memory-cable

Gibson’ın yeni gitar kablosu Memory Cable, stüdyo kalitesinde kayıt yapıyor

Queen’in davulcusu Roger Taylor’ın muhteşem hafızası olmasa Queen ve David Bowie’nin muhteşem düeti Under Pressure’ı asla duyamayacaktık. Stüdyoda doğaçlama çalışma yapılırken bas gitarcı John Deacon’ın parmaklarından çıkıveren ve Under Pressure’ın temelini oluşturan ünlü riff, karnı acıkıp stüdyodan çıkan grup tarafından tamamen unutulmuş. Neyse ki hafızası sağlam davulcu Roger Taylor günü kurtarmış ve ortaya çok sevdiğimiz klasik eser çıkmış. Bu şekilde stüdyo geyikleri arasında kaybolup giden kaç parça vardır bir düşünsenize. Gitar üreticisi Gibson da bunu düşünmüş olacak ki, yeni çıkardığı gitar kablosunun içine dijital kayıt cihazı yerleştirmiş.

gibson-memory-cable
Memory Cable adı verilen kabloda, elektro gitarı amfiye bağlamak için kullanılan kablonun üzerine dijital kayıt cihazı entegre edilmiş; üstelik kullanımı çok kolay. Tek yapmanız gereken kabloyu takıp kayıt düğmesine basmak. Cihazın içinde stüdyo kalitesinde 10 ila 13 saat müzik kaydedebilecek 4 GB’lık SD kart bulunsa da, cihazın pili ancak sekiz saat dayanıyor. SD kart dolduğunda ise cihaz en eski dosyadan başlayarak dosyaların üzerine yazmaya başlıyor, tabii kartı çıkarıp dosyaları bilgisayara aktarmazsanız.

Aslında gitar tutkunları için üretilmiş olan Memory Cable’ı, mixing desk veya klavye/org gibi elektronik çıkışa sahip herhangi bir enstrüman veya cihazla kullanabilirsiniz. Böylece tek bir enstrüman yerine tüm grubun çalışmasını kaydetmek mümkün olabilir. Üstelik kablonun kayıt cihazı kendi güç kaynağına sahip olduğu için bir amplifikatöre bağlanmadan dahi kullanılabilir.

15 Mayıs tarihinde piyasaya çıkacak Gibson Memory Cable, 99 dolar gibi gayet uygun bir fiyatla satılacak.

YORUMLAR