reklamı kapat

POPÜLER

Kim dünya rekoru kırmak ister?

Bu büyümenin Türkiye’ye de etkisi olduğunu ve akıllı telefon pazar paylarını önemli ölçüde artırdıklarını anlatıyor: “2011 yılı bizim için akıllı cihazların yılıydı ve pazardaki bu önemli değişimi Galaxy S II, Galaxy Note gibi devrimsel ürünlerle tetiklediğimizi düşünüyorum.”

2011’İN EN İYİLERİ
Cem Sezer’in verdiği bilgiye göre Samsung Galaxy S ve Galaxy S II toplamda 30 milyonun üzerinde satış adedine ulaşmış. Galaxy ailesinin diğer üyeleri Galaxy Y, Galaxy Pro, Galaxy Ace gibi Android işletim sitemine sahip diğer cihazlar da önemli performans göstermiş. Tabletler tarafında ise beklendiği gibi Galaxy Tab 10.1 ve Galaxy Tab 8.9 başarılı modellerden olmuş. Bu başarılı yılın ardından Samsung’un 2012’nin ilk aylarıyla ilgili planlarından da bahsederek Sezer, 2012’nin Samsung için içerik yılı olacağını söylüyor: “İnceliğiyle ön plana çıkan Tab 7.7 modelimiz tablet serisinde yeni boyutuyla ön plana çıkacak. Galaxy Note ile yarattığımız yepyeni kategoride ise devam modelleriyle tanışacağız. Bu yıl bizim için içerik yılı aynı zamanda. Kullanıcılar, geçtiğimiz günlerde duyurduğumuz Warner Bros. ortaklığımız kapsamında yüzlerce film, dizi ve animasyona akıllı telefonlarından ücretsiz ulaşma fırsatı bulacak.” Galaxy Note’tan söz açılmışken geçtiğimiz ayın en ilginç haberlerinden Samsung’un “Galaksiye Notumuz Var!” projesini hatırlıyoruz. Ünlü karikatürist Erdil Yaşaroğlu, Samsung Electronics Türkiye ile gerçekleştirdiği proje için dünyanın en büyük karikatürünü çizmiş ve Guinness Dünya Rekorları listesine girmişti. İki buçuk futbol sahası büyüklüğündeki karikatüre ilham veren ise Samsung’un Galaxy Note’u olmuştu. Üstelik de Erdil Yaşaroğlu tüm bu süreç boyunca Galaxy Note kullanmıştı. Rekorun Guinness tarafından tescil edildiği gün orada bulunan isimlerden biri olan Cem Sezer, bu projenin ülkenin ve bölgenin tanıtımına çok ciddi katkısı olduğunu düşünüyor. Karikatür alanının yeşillendirileceğini anlatarak alanın sosyal medyadaki takipçileri ve projeye destek verenler adına 4.000 fidanlık bir ormana dönüşeceğini söylüyor ve ekliyor: “Pınarhisar Belediyesi’nin de desteğiyle bu alan özel bir parka dönüştürülecek. Bu yolla dünyanın en büyük karikatürünü ölümsüzleştirirken, galaksiye çevre bilincini vurgulayan bir not göndermek istiyoruz.”

“DONANIM DA İÇERİK KADAR ÖNEMLİ”
Mobil telefon pazarında teknolojiler ve trendler çok hızlı değişiyor; üstelik son kullanıcı da bu değişimlere aynı hızda ayak uydurabiliyor. Geçen seneye kadar daha akıllı telefonların dokunmatik ekranlarının hassasiyetiyle alakalı eleştiriler yaparken bugün bunu standart olarak kabul ediyor ve o özelliğe değinmiyoruz bile. Bu trendler bu yıl ne şekilde eğilimler gösterecek bekleyip göreceğiz ama Cem Sezer, önümüzdeki dönemde büyük ekranların ön plana çıkacağını düşünüyor. 5 inç ve üzeri ekran büyüklüğüne sahip cihazlarla daha sık karşılaşacağımızı; bunun nedeninin de mobil internet ve video derken bu yönde bir ihtiyaç doğması olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Donanım kadar içerik de çok önemli.” Özellikle de iş dünyasına hitap eden mobil cihazlarda bazı olmazsa olmaz özellikler aranır durumda. Bunların başında da tabii ki ofis yazılımları geliyor: “Özellikle Galaxy S II, Galaxy Note ve tablet modellerimizde bu ihtiyaçlara cevap veren ofis uygulamaları mevcut. E-posta desteği de tabii ki çok önemli ki yine tüm ürünlerimiz POP3, IMAP ve Microsoft Exchange ActiveSync teknolojilerini destekliyor. Android işletim sistemi sayesinde herhangi bir ek yazılım yada senkronizasyon işlemine ihtiyaç duymadan, dosyalar kablosuz ağ, Bluetooth yada USB bağlantısı üzerinden çok hızlı bir şekilde bilgisayarla ya da başka kullanıcılarla kolaylıkla paylaşılabiliyor.”

YENİ NEXUS MART’TA GELİYOR
Cem Sezer’le olan sohbetimizi, Samsung’un geçen yılın sonunda tanıttığı, Android’in son sürümü Ice Cream Sandwich ile çalışan Galaxy Nexus ve son dönemin en dikkat çekici Samsung cihazı Galaxy Note’tan biraz daha bahsederek sonlandırıyoruz. Galaxy Note’un böylesine hızlı bir başarı grafiği yakalanmasının, cihazın yenilikçi özelliklerinden kaynaklandığını anlatan Sezer, kullanılan kalem teknolojisini biraz anlatıyor bize: “İlk bakışta geçmişte kullandığımız kalem teknolojilerine benzese de aslında çok farklı. Baskı algısı sayesinde bildiğimiz kalem kağıda en yakın deneyimi sunan ve bu tarz ürünlerde kullanılan en gelişmiş kalem teknolojisini Galaxy Note’ta görebilirsiniz. Super AMOLED HD ekranı da bence Note’un başarısındaki en önemli etkenlerden biri. Çift çekirdekli 1.4 GHz hızındaki işlemcisiyse zaten rakiplerinden üstün. Tüm bu faktörler ve özellikle içerik tarafındaki çalışmalarımız Note’un başarılı olmasındaki en önemli etkenlerin başında geliyor.” Galaxy Nexus ise markanın Note’tan sonraki lokomotifi olmaya aday; onda da pek çok ilk bir araya geliyor. Mart ayı içinde Türkiye’de satışa sunulması öngörülen Nexus, Android 4.0’lı ilk akıllı telefon: “Galaxy Nexus sesi metne çevirme, yüz tanıma gibi birçok yenilikçi fonksiyonu beraberinde getiriyor. Özellikle fotoğraf ve video özellikleriyle ön plana çıkan ürün, 4,65 inçlik HD Super AMOLED ekranıyla da sektöre yeni bir standart getirecek.”