reklamı kapat

POPÜLER

Samsung’u ikinci çeyrekteki 7,1 milyar dolarlık kar kurtarmayabilir

Güney Koreli Android neferi Samsung, bugün yayınladığı mali kazanç tahminlerinde ikinci çeyrek için 7,1 milyar dolarlık kâr belirtti. Bu miktar bir hayli yüksek bir karı ifade etse de, genel kâr oranı geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğine kıyasla yüzde 24 düşüş ortaya koyuyor. Samsung’un önceki tahminlerinden düşük olan 7,1 milyar, analistlerin 8 milyar dolara yaklaşan kâr tahminini de boşa çıkardı. Bu durum Samsung’u gerçekten endişelendirmiş olacak ki, firma kendinden beklenmeyecek bir harekette bulunarak bu tahminleri açıklayan uzun bir bildiri yayınladı.

Beklenenden düşük kar oranı için akıllı telefon pazarındaki genel yavaşlamaya ek olarak Çin’de ve Avrupa pazarlarında giderek artan rekabeti suçlayan Samsung, dünyadaki en büyük telefon pazarı olan Çin’deki akıllı telefon satışlarının ikinci çeyrekte tüm markalar için düşüş gösterdiğini belirtti. Tabletlerdeki satışların kağnı hızında seyretmesi için de tablet değiştirme hızının telefon değiştirme hızından düşük olduğunu açıklayan firma, büyük ekranlı akıllı telefonların küçük ekranlı tablet pazarını öldürdüğünü öne sürdü. Kore’nin para birimi wonun dolar ve euro karşısında değerlenmiş olması da Samsung’un karını düşüren bir başka faktör olmuş.

Samsung ayrıca, ikinci çeyrekte akıllı telefon satışlarını artırmak için pazarlama ve promosyon harcamalarına aşırı yüklenerek kârından yediğini de açıkladı. Bazı pazarlarda bir alana bir bedava türü promosyonlar dahi yapılmış.

Tabii bunlar sadece Samsung’un mücadele ettiği sorunlar değil; modeller arasındaki kamera ve ekran kalitesi farkının giderek azalmasıyla telefonunu değiştirmek isteyen kullanıcı sayısı tüm dünyada azaldı. Tablet pazarındaki gerileme bizim de uzun süredir takip ettiğimiz bir durum olduğundan, Samsung’un hali bize de çok şaşırtıcı gelmedi. Ancak Apple’ın belki de en ciddi rakibi olması sebebiyle, Samsung üzerinde başka bir tür baskı hissediyor. Bakalım yılın geri kalanındaki kâr tablosu Samsung’un içini rahatlatmaya yetecek mi.

İLGİLİ HABERLER