reklamı kapat

POPÜLER

Kimera EVO37 - Lancia 037

Kimera EVO37; WRC efsanesi Lancia 037, kendi topraklarında yeniden doğdu

Butik İtalyan üretici Kimera Automobili tarafından sınırlı üretimle sunulacak Kimera EVO37, Lancia’nın klasik genlerini modern altyapıyla harmanlıyor.

Audi’nin WRC’de Quattro krallığına baş kaldıran son arkadan itişli olan Lancia 037, motor sporları tarihe adını yazdıran otomobiller arasında. Eski günlerini arayan İtalyan üreticinin, bugün hala unutulmazları arasında yer alan 037’nin arkasındaki bu hikayeyi günümüzdeki yeni oluşumuna yansıtmasını şimdilik temenni etmekten başka şansımız yok. İtalya merkezli butik üreticiler ise son yıllarda Lancia’dan beklenilen hamleleri yapmakla meşgul. Automobili Amos‘un Delta Integrale hamlesi sonrasında şimdi de bir başka isim olan Kimera Automobili, 037’yi günümüz dünyasıyla tekrar buluşturuyor. Kimera EVO37 adıyla satışa sunulacak olan projenin üretimi adıyla paralel olarak 37 adetle sınırlandırılacak.

Kimera EVO37 için açıklanan teknik özellikler

Kimera ekibinin nihai sonuç olarak karşımıza çıkarttığı EVO37’de orijinal dinamiklere olan bağlılığı dış tasarımda çok net bir şekilde görebiliyoruz. Buradaki klasik esinti altyapı ve motordaki geliştirmelerle güzel bir bütünlük vadediyor. Otomobilin kaputunun altında orijinal versiyonda olduğu gibi dört silindirli makine konumlandırılıyor. 2,1 litre hacmindeki bu motorun Fiat grubunun efsane ismi Claudio Lombardi’nin tavsiyeleriyle revize edildiğini görüyoruz. Turbo ile birlikte yapılan geliştirmelerle birlikte ortaya 500 beygir güç ve 550 Nm tork üreten heyecan verici bir makine çıkartılmış durumda. Bu değerler yine orijinal otomobilde olduğu gibi arka tekerlekler üzerinden manuel şanzıman kombinasyonuyla yere aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EVO37 projesini orijinal otomobilden ayıran önemli özelliklerin başında gövde geliyor. Klasik Lancia 037’nin en zayıf noktası olarak görülen fiberglass gövde panellerinin yerine hafifliği sürdürecek karbon fiber alaşımın kullanıldığını görüyoruz. Bununla birlikte Öhlins süspansiyon sistemi ve Brembo imzalı özel frenler altyapıda öne çıkıyor. Modelin ağırlık, 0-100 ve maksimum sürat gibi değerleriyse şimdilik açıklamış değil. Meraklıları için sipariş süreci açılan modele sahip olmak isteyenlerin otomobil tutkusu kadar banka hesabının da yüksek seviyede olması gerekiyor. 480.000 euro olarak açıklanan fiyatı ödeyenlere ilk teslimatlar eylül ayında gerçekleştirilecek. Kimera EVO37’nin gösterimiyse Goodwood Hız Festivali’nde yapılacak.

İlgili video

Ferrari Roma