reklamı kapat

POPÜLER

Sevindirirken düşündüren haber; ralli efsanesi Lancia Stratos geri dönüyor!

Cenevre Otomobil Fuarı’na getirilmesi planlanan yeni Lancia Stratos’un detayları, meraklıları için haberin kendisi kadar mutlu edici olmayabilir.

2017 içerisinde adı pek çok ortaklık hamleleriyle anılan FIAT-Chrysler grubunun, yaşadığı sıkıntılardan ötürü Alfa Romeo ve Maserati gibi markaları elinden çıkartabileceği bile bir dönem basına yansımıştı. İçerisinde Jeep, Ferrari ve Dodge gibi köklü markaların da barındığı grubun unutulmuş prensi rolünü ise maalesef Lancia üstlenmekte. Aslında listeye baktığımız zaman kuruluş tarihi itibarıyla en köklü marka konumunda olan Lancia’nın, 112 yıllık geçmişinde akıllarımıza kazınmış motor sporları zaferleri var. Delta S4 ile Grup B denilince yine aklan ilk gelenlerden olmayı başaran markanın şu anki durumuysa umulanın çok altında.

Kelimenin tam anlamıyla kabuğuna çekile çekile İtalya başta olmak üzere sayılı ülkede, kısıtlı modellerle var olan Lancia’nın bu durumundan eminiz ki bizler gibi tüm otomobil meraklıları da memnun değil. LOG olarak katıldığımız ve Bodrumda düzenlenen Halikarnassos Ralli‘sinde motor sporlarına hayatını adamış İtalyan katılımcılarla yaptığımız ufak söyleşiler içerisinde de, bizzat kendi vatandaşlarının bile markanın bu durumdan rahatsız olduğunu da görme fırsatına eriştik. Kendisinden uzun süredir haber alamadığımız Lancia’nın, motor sporlarına ilgi duyanların hatırlayabileceği üzere imza olmuş modellerinden birisi de hiç şüphesiz Stratos idi. Markaya üç kez Dünya Ralli Şampiyonluğu getiren Stratos’un bundan tam sekiz yıl öncesinde tekrar dönebilme ihtimali doğmuştu. Şimdi ise bu ihtimal gerçek oluyor. Lakin yine sevindirirken bir yandan da düşündüren şekilde.

Üretimi Lancia gerçekleştirmeyecek

Lancia Stratos’un dönüşüyle ilgili projenin detaylarından evvel, nabzın son kez atıldığı yıl olan 2010’a dönüş yapmakta fayda var. O dönem Pininfarina tarafından geliştirilmiş yepyeni bir konsept proje ile tanıtımı yapılan Stratos, meraklılarını bir hayli umutlandırmıştı. Ferrari F430 Scuderia‘nın altyapısı üzerine kurulan konsept proje, performans değerini de Ferrari ile paylaşmış ve yaklaşık 530 beygirlik bir güçle sergilenmişti. Bu tanıtımın bir yıl ardından Ferrari ile yaşanan anlaşmazlık sonucu gerekli izinler alınamamış ve F430 tabanlı yeni Stratos projesi tamamıyla rafa kaldırılmıştı. Aradan geçen sekiz yılın ardından gündeme gelen yeni Stratos projesi tıpkı 2010’da olduğu gibi yine Lancia tarafından üstlenilmiyor. Bu seferki başrol oyuncumuz ise 5.000 beygirlik Devel Sixteen ve SCG003S projelerinden hatırlayabileceğiniz Manifattura Automobili Torino.

Aracın tanıtımını önümüzdeki ay düzenlenecek olan Cenevre Otomobil Fuarı‘nda yapmayı planlayan MAT, ilk detayları da paylaşmayı ihmal etmedi. Projenin Lancia arması taşımayacağını belirten marka yetkilileri, isim olarak “Stratos Gbr” gibi bir seçim yapmış durumda. Toplamda sadece 25 adet üretileceği söylenen yeni Stratos’un, altyapı olarak tamamen MAT tarafından geliştirilmiş bir şasi üzerine geliştirileceği de altı çizilen parçalar arasında karşımıza çıkıyor. 1973 ile 1978 yılları arasında toplamda 492 adet üretilen orijinal versiyonun tasarım karakterinin ve çizgilerinin büyük oranda korunulacağının açıklanması da projeye olan ilgimizin bir kat daha artmasına vesile alıyor. Yurt dışında yaklaşık 830.000 dolarlık fiyatla satılabileceği söylenen Stratos Gbr projesi, bu yılki Cenevre Otomobil Fuarı’nı şüphesiz çok daha ilgi çekici hale getirecek. Gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilir, düşüncelerinizi bizlere yorum olarak iletebilirsiniz.