reklamı kapat

POPÜLER

“Kimsenin okumadığı” Apple hüküm ve koşulları çizgi roman oldu

21 Mart 2017

Hiçbir kullanıcının dijital ortamda bir yazılıma onay verirken hüküm ve koşulları okumadığı bir gerçek. Apple‘ın dillere destan uzunluktaki hüküm ve koşullar metni ise popüler kültürde kendine yer bulacak cinsten. Peki şimdi bu hüküm ve koşulları okumanın daha eğlenceli bir yolu var desek?

South Park’tan Simpsons’a kadar alay konusu olan Apple’ın hüküm ve koşullar metni artık bir çizgi roman olarak hayatımızda. Hem de oldukça ilginç bir şekilde. Çizgi roman adaptasyonlarıyla ünlü Robert Sikoryak‘ı Dostoyevsky sevenler Suç ve Ceza adaptasyonundan hatırlıyor olabilir. Klasik Rus edebiyatını, Gotham’ın Kara Şövalye’siyle harmanlayan Sikoryak’ın ilgi çekici işlerinden biri Suç ve Ceza. Farklı fikirlerin adamı Sikoryak’ın yeni projesi ise hem Steve Jobs’a selam niteliğinde hem de benzersiz bir zaman makinesi tadında.


iTunes’un hüküm ve koşullarını çizgi romalaştıran Sikoryak, Steve Jobs‘u ünlü çizgi roman karakterlerinin yerine koyuyor. 100 farklı çizgi roman sanatçısının tarzını adapte eden çizer, sahnelere eklediği konuşmalarda okuyucuya hüküm ve koşulları açıklıyor. Simpsons, Garfield, My Little Pony ve çok daha fazlasını tek bir çizgi romanda buluşturan Sikoryak, kapakta da bu dev seçkisinden örnekler sunmuş. Kapağın ana karakteri ise Wolverine kılığındaki Jobs olmuş.


108 sayfadan oluşan çizgi romanın eğlenceli bir fikir olduğunu düşünen Sikoryak, aynı zamanda yıllar içinde değişen ve farklılaşan çizim stillerini de bir araya getirerek etkileyici bir koleksiyon oluşturmuş. Belki hüküm ve koşulları okutmaz ancak çizgi roman tutkunlarının sayfalar arasında keyifle gezineceğinden şüphemiz yok.


2014’te başladığı projesini satışa sunan Sikoryak’ın çizgi romanı 14,95 dolar fiyat etiketiyle satılıyor.

YORUMLAR