reklamı kapat

POPÜLER

Klavyesiz klavye AirType [Video]

Tabletler gayet hafifken kullanıcıları hala Ultrabook gibi seçeneklere yönlendiren en önemli etkenlerden biri tabletlerde metin girmenin zorluğu. Fiziksel klavye taşıyıp çantasında ağırlık yaratmak istemeyenler için kızılötesi klavyeler geliştirilmiş olsa da, maliyet-fayda oranındaki dengesizlik nedeniyle bu çözüm rafa kalkmak zorunda kaldı. Yazıyı görünmez bir klavyeye yazmanızı sağlayan AirType, kızılötesine uygun maliyetli bir alternatif oluşturabilir.

AirType’ı kullanmak için bilezik benzeri donanımı ellerinize takıyorsunuz ve başlıyorsunuz yazmaya. Üstelik AirType parmakların hareketinden harfleri tanımakla kalmayıp kullanıcının kullanım şeklini öğrenebilen akıllı da bir klavye; böylece zaman içinde daha az hatayla yazmaya başlıyorsunuz. AirType’ın arkasındaki isimlerden biri de Ethernet standardının yaratıcılarından biri olan ve 3Com’un kurucularından biri olan Bob Metcalfe.

airtype
AirType’ın resmi sitesinde donanıma ilişkin bir bilgi bulunmasa da bileziklerdeki Bluetooth logosu bağlantının Bluetooth’la yapıldığına ilişkin ipucu veriyor. Mekanik klavye bağımlıları AirType fikrinden pek hoşlanmayabilir, yine de daha önce yadırgadığımız pek çok teknolojiyi şimdi rahatlıkla kullandığımız düşünülürse, AirType’a bir şans vermek hiç de fena olmayabilir.

Henüz ilk geliştirme aşamasında olan AirType’ın piyasaya ne zaman çıkacağı belli değil. İlk aşamada Kickstarter’a gitmesi de söz konusu olabilir. Gelişmeleri yine LOG’un sitesinde bulabilirsiniz.

airtype

airtype

airtype

VİDEO