reklamı kapat

POPÜLER

Kobo Glo HD incelemesi

kobo1

180 GR’LIK KÜTÜPHANE

Kaset çalar dönemini hatırlayanlar, yolculukların ne kadar eziyetli olduğunu da anımsayacaktır. Taşınabilir kaset çalarla beraber sevdiğimiz şarkıcıların kasetlerini de yanınızda taşımak zorunda olduğumuz dönemlerin üstünden öyle asırlar geçmedi. Ancak teknolojik gelişmelerin bize sunduğu nimetlerle ağır sırt çantalarımızı ve içinde taşıdığımız kasetleri çabuk unuttuk. Hatta öyle ki artık MP3 çalarlar bile eski popülerliğini yitirdi. Ne de olsa her şey cep telefonunda gizli. Peki sanıyor musunuz ki kitaplar o kasetlerden farklı?

Teknoloji hayatı kolaylaştırma, pratikleştirme işinde oldukça iyi. Evet, bazı alanlara bulaşmasa daha mutlu olurduk ancak bu onlardan biri değil. Başta basılı kitap romantikleri dedik ama yanlış anlaşılmasın. Bu incelemede vermek istediğimiz mesaj basılı kitapların devrinin geçtiği ya da kapandığı değil. Aksine hayatımızda her zaman olması gereken bir şey basılı kitaplar.

Ancak ön yargıları biraz kenara bırakıp, bir e-kitap okuyucuyu enine boyuna incelediğinizde ne kadar pratik olduğunu siz de fark edeceksiniz.

Kobo Glo HD’yi elinize aldığınızda ilk fark edeceğiniz şey hafifliği. 180 gr ağırlığındaki bu cihaz, 4 GB’lık hafızasıyla okuyamayacağınız kadar çok kitabı içine sığdırabiliyor. Kalın kitapları çantasında taşımak zorunda olanların aynı anda onlarca kitap taşıyabilmesi demek bu. Tabii buna karşı bir argüman da geliştirmek mümkün. Kim aynı anda birden fazla kitap okuyor ki? Ya da neden kütüphanemi çantamda taşıyayım? Aslında bu soruların cevabı Kobo’nun özelliklerinde gizli.

Öncelikle yanınızda birden fazla kitap taşımak için onları aynı anda okumaya gerek yok. Yanınızda böyle bir seçenek olması, bir kitabı bitirdiğinizde diğerine eve gitmeyi beklemeden başlama imkanı tanıyor. Özellikle tatilde önem kazanan bu durum, bavulunuzdaki kitap fazlalıklarından da kurtulmanızı sağlıyor. Yani yazının başında da belirttiğimiz gibi, müzik dinlemek için nasıl artık tüm kasetleri taşımıyorsanız, kitap okumak için de kitapları yüklenmeye gerek yok. 6 inç boyutunda bir ekrana sahip olan Kobo Glo HD, elinizde kaymıyor ve tek elle rahatlıkla kullanılabiliyor. Cihazın üstünde uyku moduna almak için bulunan tuş dışında başka fiziksel bir tuş yer almıyor. Üstte yer alan tuşun konumunu pek başarılı bulmadık. Üstünde başka bir tuş olmadığı için kontrolleri ekran üzerinden gerçekleştiriyorsunuz. Sayfa değişim noktalarını sunduğu dört farklı yerleşim arasından seçerek en rahat kullanabileceğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Aynı şekilde ekranda parmağınızı sürükleyerek de sayfalar arası geçiş yapmak mümkün. Solaklar için ideal bir yerleşim göremedik ancak tek elle kullanılacaksa sürükleyerek sayfa değiştirmek en mantıklısı gibi görünüyor. Tabii bir e-kitap basılı kitabın yaprakları arasında kaybolmayı, sayfa çevirme hissini sağlayamıyor, ancak bu kadar “kusuru” da olsun.