reklamı kapat

POPÜLER

Kobo Glo HD incelemesi

kobo9

KİTAPLIK OLUŞTURMA

Kobo’ya kitap yüklemek ise oldukça kolay. Aralarında PDF, EPUB, MOBI ve CBR’nin de bulunduğu 14 farklı dosya formatına destek veriyor Kobo. Ancak en çok kullanılanlar genelde EPUB ve PDF olacaktır. Kütüphanenize kitap dahil etmenin ise birden fazla yolu var. Örneğin daha önceden satın almış olduğunuz bir çizgi romanı ya da bilgisayarınızda bulunan bir makaleyi Kobo Glo HD’ye yükleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey daha önce kullanıyorsanız bir önceki e-kitap okuyucunuzdan dosyaları alıp bilgisayarınıza aktarmak ya da satın aldığınız platformdan dosyayı bilgisayarınıza indirmek. Sonrasında Kobo Glo HD’yi USB ile bilgisayara bağlayıp “sürükle-bırak” yöntemiyle dosyayı içine atmanız yeterdi. İçerik kitaplığa ekleniyor ve okunmaya hazır hale geliyor.

Bir diğer yöntem ise cihaz üzerinden satın alma. Kobo Glo HD’nin ana sayfasındaki arama barından ya da Kitabevi kısmında istediğiniz kitabı aratabiliyorsunuz. Kategorilerle de arama yapmanız mümkün. Listede çıkan kitapların fiyatlarına ve özetlerine ulaşabiliyorsunuz. Hatta varsa kitabın ön izlemesini de okuyabiliyorsunuz. Sonrasında tek yapmanız gereken şey “Satın Al” tuşuna basmak. Tanımlı kredi kartınızla ödemeyi yapıp kitabı kütüphanenize ekliyorsunuz. Ancak kitap satın almanın tek yolu bu değil. Hatta bu en zor yolu bile olabilir. Kobo’nun aynı isimli uygulamasından da benzer şekilde kitap satın alabilirsiniz ancak bunun belki de en hızlı yolu bilgisayarı kullanmak. D&R’ın sitesinde e-kitap için özel ayrılmış kısımdan kitap satın alabiliyorsunuz. Kobo hesabınızla D&R’a giriş yaparsanız hesapları eşleyebiliyorsunuz. Cihazın sağ üst kısmında yer alan menüde eş zamanlama yaparsanız hem bilgileriniz mobil uygulamaya aktarılıyor hem de kitaplığınız kitap aldıkça yenileniyor. Tabii Kobo’nun Android, iOS ve Windows Phone cihazlar için çıkarmış olduğu uygulamadan da tüm bunları yapabiliyor ve kitabı okuyabiliyorsunuz. Ancak e-ink ekran avantajı o zaman kayboluyor.

Kobo cihazın kullanım süresinin 2 aya vardığını belirtiyor. Ancak düzenli kullanımda bu pil 2 ay boyunca gitmeyecektir. Ortalama 1 ay boyunca kitabı şarj etmeden sizi idare edebileceğini söylemek mümkün. Tabii yoğun kullanımlarda, arka aydınlatma açıldıkça bu sürenin kısalması olası. E-kitap okuyucunu şarj harcamasını azaltmak için kullanmadığınız anlarda uyku moduna almak en mantıklısı. Zaten siz almasanız bile cihaz bir süre sonra kendi kendine uyku moduna geçiyor.

E-kitap okumak gerçekten pratik ve keyifli. Türkçe kitap içeriğinin olmayışı geçmişte çok büyük bir sorundu kimi kullanıcılar için ancak şimdi bu alternatif de yavaş yavaş yaygınlaşıyor. Ayrıca e-kitap fiyatlarının basılı kitaplara nazaran daha uygun olması da bir başka artı. Hafif gövdesi ve sunduğu özelliklerde Kobo Glo HD, e-kitap dönemini başlatmak için ilk adımınız olabilir.