reklamı kapat

POPÜLER

Koç Grubu WAT elektrikli otomobil

Koç Grubu elektrikli otomobil şarj ağı için düğmeye bastı; işte ilk billgiler

Koç Grubu çatısı altında şubat ayında duyurusu gerçekleştirilen WAT Mobilite, ilk şarj noktasını hayata geçirdi.

2022 ile birlikte elektrikli otomobil tarafında çeşitliliği hiç olmadığı kadar çoğaldığı Türkiye için Togg da bu alanda önemli bir etmen olacak. Geçtiğimiz hafta içerisinde duyurulan ve fiyatlara doğrudan etki edecek ÖTV düzenlemesi de bir süredir kullanıcılar kadar markaların da beklediği adımlar arasında karşımıza çıktı. Beklenti listesinin üst sıralarında şarj noktalarının artışı da kendisine yer bulurken, Togg öncesi Türkiye’nin önemli isimlerinde bu alanda ciddi adımlar görüyoruz. Geçtiğimiz şubat ayında bu alanda oluşum hamlesini gerçekleştiren Koç Grubu, hayata geçirdiği WAT Mobilite şirketinin ilk şarj noktasının kurulumunu tamamladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koç Grubu, WAT Mobilite ile elektrifikasyona odaklanacak

Şubat 2022 tarihinde kurulan ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun “Şarj Ağı İşletmeciliği Yönetmeliği” kapsamında işletmeci lisansını alan WAT Mobilite, elektrikli araç şarj istasyonları ve servisleri ile sürücülerin hayatını kolaylaştırmaya hazırlanıyor. Koç Holding Nakkaştepe Kampüsü’nde ilk elektrikli araç şarj istasyonunu devreye alan şirketi önümüzdeki günlerde daha kapsamlı noktalarda görmeye başlayacağız. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu; “Koç Holding olarak iklim kriziyle mücadele yolunda ve 2050 yılında karbon nötr olma hedefimiz kapsamında, iş modellerimizi, ürünlerimizi ve hizmetlerimizi kararlılıkla dönüştürmeye devam ediyoruz. Topluluk şirketlerimizden WAT; bu anlayışımızla paralel olarak elektrifikasyon alanını kendisine bir hedef olarak seçti.

Şirketimiz; elektrikli araç şarj istasyonları ürün ailesinin tasarlanması, üretilmesi ve hem ülkemizde hem de yurt dışında hizmete sunulması konusunda belirlenen hedeflere yönelik çalışacak. Binek araçlardan otobüslere, hafif ticari araçlardan uzun yol yük taşıma araçlarına kadar geniş kapsamda ihtiyaca hizmet edecek. Kalite ve güvenilirlik gereksinimlerinin yüksek olduğu bu cihazları ülkemizdeki kullanım koşullarına uygun olarak tasarlayıp üretmeyi hedefliyoruz. Buradan hareketle, elektrikli araç şarj ağı işletmeciliği alanında da stratejik bir adım attık ve teknoloji ile operasyon yatırımlarımızı yönetecek WAT Mobilite şirketimizi Şubat ayında kurduk. Elektrikli araçların ülkemizdeki yaygınlaşmasına Koç Topluluğu’nun bu sayede önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WAT Genel Müdürü Oğuzhan Öztürk ise; “Şirketimiz ile elektrikli araç şarj ağı işletmeciliği alanına giriş yapmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Elektrikli araçlar için kritik öneme sahip şarj istasyonları konusunda Türkiye çapında hızlı bir yaygınlaşma hedefimiz var. Bu konuda Koç Topluluğu şirketlerinin kendi lokasyonları ile Türkiye geneline yayılan güçlü bayi ve servis altyapısı en büyük itici gücümüz olacak. Bu yaygınlaşmayı kendi gücümüz ve bayilerimiz ile birlikte hayata geçireceğimiz yatırımlarla sağlayacağız.” şeklinde konuştu.