reklamı kapat

POPÜLER

Konuşulanları anında çeviren bu kulaklık benzerlerinden çok farklı

Gerçek zamanlı çeviri furyasına katılan bu yeni kulaklığın rakiplerinde olmayan harika bir özelliği var.

Advertisement

Yabancı bir dilde konuşulanları anlamanın müzik dinlemek kadar zahmetsiz ve keyifli olduğunu çok uzun zamandır hayal ediyorduk. Son birkaç yılda üst üste gelen ve birçoğu son halini alarak gerçeğe dönüşen prototip projeler heyecanımızı doruğa çıkarmıştı. Öyle ki, artık gerçek zamanlı çeviri yapabilen kulaklıklar henüz dünyanın birçok yerinde satışta olmamalarına rağmen birbirleriyle yarışmaya başladılar. Rekabeti amansız bir noktaya çekecek olan ürün ise Avustralya’dan geldi.

Lingmo isimli şirketin IBM Watson teknolojisini lisanslayarak ürettiği Translate One2One, konuşulanları duyup anında çeviren bir kulaklık. Kısaca, kulağınızda taşıyabileceğiniz ve bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi görünen gerçek zamanlı bir çevirmen.

IBM Watson‘ın sahibi olduğu Natural Language Processor (Doğal Dil İşlemcisi) teknolojisi ve Lingmo’nun kendi ürettiği makine öğrenme tekniklerini kullanan kulaklık; İngilizce, Japonca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Almanca ve Çince arasında akışkan çeviriler yapabiliyor. Kulaklığın dahili mikrofonu size karşı konuşulanları duyuyor ve saniyeler içerisinde sesli bir şekilde çevirerek cümleyi kulağınıza iletiyor. iOS için geliştirilen ve yukarıdaki listeden çok daha fazla dile destek veren uygulaması sayesinde duyup çevirdiklerini yazıya, yazılanları da sesli çeviriye dönüştürebiliyor.

Farkı ne?

Translate One2One gibi birçok kulaklığın geçtiğimiz birkaç sene içerisinde tanıtıldığı aşikar. Üstelik birçoğu ondan daha portatif ve zarif görünüyor. Ancak One2One, rakiplerinde olmayan, oldukça kritik bir avantaja sahip: Çalışmak için Wi-Fi, Bluetooth ve internet bağlantısına ihtiyaç duymuyor. Böylece One2One, yapay zeka ile gerçek zamanlı çeviri yapabilmek için internet bağlantısına ihtiyaç duymayan, yani “offline” çalışabilen ilk kulaklık unvanını kazanıyor. Son hallerini alan rakiplerinin tamamı da çalışabilmek için en azından cep telefonunuzdaki internet bağlantısına ihtiyaç duyuyorlar.

Gittiğiniz ülkede, bulunduğunuz lokasyonda internet bağlantısı ve kapsama alanı gibi dertlere sahip olmadan işinizi halletmeyi vaat eden tek kulaklık olan One2One bugün sipariş ederseniz 179 dolarlık fiyatı ile temmuzda kargolanmaya hazırlanıyor.