reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk’ın Mars “şehrinin” ilk detayları [Video]

SpaceX şirketinin CEO’su Elon Musk‘ın Mars’ta şehir kurmak için yaptığı planın detayları ortaya çıkıyor.

Devrim yaratan projeleriyle ünlü SpaceX’in CEO’su, teknoloji dünyasının çılgın adamı Elon Musk geçen yıl Mars’ta insan kolonizasyonuna imkan verecek bir planı olduğunu söylemişti. Plan, bugüne kadar inşa edilmiş en büyük roketi kullanarak Mars’a binlerce seyahat yapmayı gerektiriyordu. Şimdi ise Musk, kulağa imkansız gelen bu planın genel hatlarını New Space akademik dergisinde yayınladı. Makalede açıklanan plan insanlığın bugüne kadar yapmayı planladığı en hırslı şeylerden biri gibi görünüyor. Planın en zor kısmı olan Mars’a yük taşıma işini SpaceX’in halen geliştiriyor olduğu Raptor isimli devasa roketler gerçekşetirecek. Bu roketler, SpaceX’in şu anda kullandığı Falcon roketlerin 3 katı büyüklüğünde olacak.

Musk’ın Gezegenlerarası Seyahat Sistemi adını verdiği uzay gemilerini fırlatacak olan sistem makalede bahsi geçtiği şekilde inşa edilirse, NASA’nın devasa uzay fırlatma aracı Space Launch System’inden bile daha büyük olacak. Gemiler havalanıp, iniş yanıp, yakıt değiştirip yeniden kalkışa hazırlanabilecek. Musk, bu sistemden birkaç tane inşa ederek, önümüzdeki 50 sene içerisinde Mars’ta bir insan kolonisi kurulacağına ve 1 milyon insan nüfusuna ulaşılabileceğine inanıyor.

Plan sayısız faktörün sorunsuz çalışmasına bağlı olsa da, Musk endişeli gibi gözükmüyor. Plana göre bu uzay gemileri, Mars ve Dünya’nın yörüngeleri seyahat için en uygun pozisyona gelene kadar Dünya’nın yörüngesinde beklemede kalacaklar. Gemiler Mars’a indikten sonra, Mars’ta çalışacak olan görevliler Mars’ın toprağından yakıt elde edecekler, gemi yakıtını değiştirecekler ve gemiyi yeniden dünyaya gönderecekler ve süreç tekrarlanacak. Bu süreç tüm plan için anahtar görevi üstleniyor.

SpaceX Musk’ın büyük hayali üzerinde çalışmaya başladı bile. Kısa süre önce, bu dev gemiler için hazırlanan bir yakıt deposu basınç testinden geçirildi. Planın en zor kısmı elbette rakamlar. Ancak Musk’ın yeniden kullanılabilirlik üzerine odaklı planı sadece fırlatma sürecinde bile on milyonlarca dolar tasarrufa izin veriyor. Eğer her şey planlandığı gibi giderse, Musk’ın planı, NASA’nın Mars’a gitme planından yüz milyarlarca dolar daha ucuza mal olacak.