reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Tesla Roadster

Elon Musk’ın uzaydaki Tesla’sına Boeing göz dikti

Boeing ve SpaceX’in arasındaki tatlı uzay rekabetinde Boeing tarafından ilginç bir hamle geldi. Firma, Elon Musk’un Tesla Roadster’ını geri getirme niyetinde.

SpaceX’in Tesla Roadster’ı Mars yörüngesine fırlatmasının ardından, Tesla’nın geri dönüp dönemeyeceğine ilişkin yazılar paylaşılmıştı. SpaceX rakibi Boeing ise bu işe talip. 1960’lardan bu yana uzay araçları üreten şirketin uzay teknolojilerine ciddi yatırımları bulunuyor. Mars’a Musk’ın şirketinden önce insan götürmek istediklerini de 2016 yılında açıklamışlardı. Gerçi Musk’ın her alandaki başarısı göz önüne alınınca bu zorlu bir görev olabilir. Rekabetin farkında olan Musk, her zaman olduğu gibi Boeing CEO’suna da meydan okumuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Uzaydaki aracı getiririz belki”

CEO Dennis Muilenburg ve Elon Musk’ın eğlenceli atışmalarına bir yenisini daha ekleyen açıklamada Muilenburg uzaya araç yollamayı planlamadıklarını kaydediyor ve devam ediyor “Ancak orada bulunan bir aracı kapıp getirebiliriz.” Elbette burada kastedilen açık bir şekilde Musk’ın kırmızı Tesla’sı ve direksiyondaki Starman. Bu açıklamanın ardından şirketin Mars’a insan götürme çabalarından bahseden Muilenburg, Mars’a ilk insanı kendi şirketinin götüreceğindense hayli emin. Ancak Musk’ın şirketi gibi kartlarını açık oynadığını söylemek mümkün değil. Bu alanda Boeing planlarını gizli tutmaya devam ediyor. NASA ile ortak bir çalışmalarının olabileceği de ima ediliyor. Ancak bu bilgi ne yazık ki şimdilik “dedikodu” düzeyinde. Uzay yarışı ise hız kesmeden devam ediyor. Bakalım Mars’a ulaşan ilk kim olacak…

İlgili video

Starman’in yolculuğu