reklamı kapat

POPÜLER

trend

Japonlardan alüminyum folyoyu “mücevhere” dönüştüren ilginç yöntem [Video]

Alüminyum folyoyu genelde eşyaları paketlemek ya da yemek yaparken bir mutfak gereci olarak günlük, sıradan işlerimizde kullanıyoruz. Fakat Japon bir kuyumcunun attığı bu adım, alüminyum folyoyu hem şık bir madene hem de yeni bir trend haline dönüştürebiliyor.

Genellikle teknolojik yeniliklerini duymaya alıştığımız Japonya’dan bu sefer yeni bir trend haberi geldi. Daha çok Amerika’da görmeye alıştığımız sıra dışı trendler bu sefer Japonya’yı esir almış gibi görünüyor. Neredeyse her marketten kolaylıkla elde edebileceğimiz alüminyum folyoyla ustalığını gösteren Japon bir kuyumcu, içinde el becerisini konuşturduğu videosuyla YouTube’da şimdiden 3 milyon izlenmeye sahip. Uğraşması oldukça zevkli gözüken bu videoya göre ise bu işlem oldukça basit.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu trend için çekiç ve cila yetiyor

Öncelikle, üstünkörü bir araya getirilmiş alüminyum folyo temin edilerek işleme başlanıyor. Daha sonra basit bir çekiç yardımıyla folyodan topun küreye benzetilme aşaması başlıyor. Küreye her tarafından nazikçe baskı uygulayarak sıradaki aşama olan cilalama işlemini sorunsuzca gerçekleştirebilmek için küreyi kabaca bir yuvarlak şekil haline getirmek gerekiyor. Şeklinden emin olduktan sonra sabır, zaman ve biraz da cilayla ortaya adeta bir mücevherin çıktığını görmekse hayli şaşırtıcı.

Özellikle Japonya’da bir trend haline gelen folyo cilalama tekniğinin Türkiye’de de ilgilisinin çıkıp çıkmayacağı merak konusu. Fikrin mucidinin folyoyu dönüştürme aşamalarını anlattığı videosunu haberin üstünden izleyebilirsiniz.