reklamı kapat

POPÜLER

iphone iOS

iPhone’da uygulama simgesindeki bildirim uyarısını kapatma [Nasıl yapılır?]

Telefonunuzda bulunan türlü uygulamalar, onlarla daha fazla zaman geçirmeniz için gün içinde kendilerini hatırlatma yarışı içine girebiliyor. Neyse ki iOS’te uygulamaları silmeden bildirim derdinden kurtulmak mümkün.

Özellikle her bir bildirime dikkat kesen kullanıcılardansanız telefonda uygulamalara adeta yapışan bildirim sayıları sinir bozucu olabiliyor. E-posta, mesaj veya arama bildirimleri dışında uygulamaların sağ üst köşelerinde sadece uygulamanın kendisini hatırlatması için dahi belirebilen bu simgeler titiz kullanıcılar için problem yaratabiliyor. Uygulamayı açmadan yok olmadıkları için de kullanıcılar üzerine bir nevi “beni kontrol et” baskısı yüklenebiliyor. Neyse ki bu gibi durumlarda kullanabilmek için iOS ayarlarında her uygulamanın sahip olduğu bir “Uygulama Simgesinde Göster” düğmesi bulunuyor. Siz de bu sayede her uygulamanın simgesini kolaylıkla gizleyip tekrar görüntüleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone

iPhone’da uygulama bildirim simgelerini kapatma

Telefonunuzdaki her uygulamanın simgesini gizlemek oldukça kolay. Bu işlem için ana ekrandan Ayarlar > Bildirimler adımlarından sonra simgesini gizlemek istediğiniz uygulamaya tıklayarak “Uygulama Simgesinde Göster” düğmesine basmanız yeterli. Eğer uygulamayı silmeden, uygulamadan hiçbir bildirim almak istemiyorsanız “Bildirimlere İzin Ver” düğmesini kapatarak uygulamaların sizinle isteğiniz dışı iletişimini tamamen sonlandırabilirsiniz.

Bu yolla her uygulamanın bildirim simgelerini gizlemek veya bildirimlerini tümden kapatmak mümkün olsa da iCloud ve güncellemeler gibi sistemsel işlevlerden haberdar eden Ayarlar uygulamasının bildirimleriyle alakalı herhangi bir esneklik şimdilik söz konusu değil.