reklamı kapat

POPÜLER

keyless

Korkutan iddia; anahtarsız çalışan otomobiller çalınmaya müsait

Yapılan bir araştırmaya göre anahtarsız çalışan otomobiller hacklenerek çalınmalara karşı korumasız durumda. Peki, aracımızın çalınmasını önlemek için biz ne yapabiliriz?

Teknolojinin gelişmesi ile beraber otomobil piyasasında da köklü değişimler meydana geliyor. Belki de bundan 20 sene önce aracınıza anahtar kullanmadan girmek bir hayaldi. Şimdi ise çoğu sürünün aradığı standart bir donanım haline geldi. Bu tarz donanımlar her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da bazı riskleri de olabilir. Anahtarsız çalışan otomobiller üzerinde yapılan bir araştırmaya göre araçların neredeyse hepsi çalınabilir durumda. Toplamda 237 modelin mercek altına alındığı araştırmada, 230 tanesinin hacklenmelere karşı savunmasız bir durumda olduğu görülmüş. Kalan 7 modelden 4’nün ise ya kilitleri açılabiliyor ya da motorlar çalıştırılabiliyor. Geniş kapsamlı bu araştırmadan tam not alan model sayısı ise sadece 3 olmuş. Jaguar ve Land Rover etiketine sahip modeller saldırılardan etkilenmemiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Korunmak için ne yapabiliriz?

Yapılan diğer bir araştırmaya göre son 5 yılda otomobil hırsızlığı neredeyse yarı yarıya artmış durumda. Anahtarsız çalıştırılan otomobillerin sinyallerini kopyalayabilen veya engelleyebilen hırsızlar için işler de kolaylaşmış bir hal aldı. Verilere göre Ford Fiesta, VW Golf, Nissan Qashqai ve Ford Focus en çok hacklenmeye çalışılan otomobil modelleri arasında. Uzmanlar bu durumdan korunmak için anahtarsız çalışan otomobillerde sistemlerin devre dışı bırakılmasını öneriyor. Özellikle alışveriş merkezleri gibi kapalı ve kalabalık alanlarda kullanılabilecek sinyal bozucular, aranızın kitlenmesini engelleyebilir. Siz en iyisi otomobilinizin yanından ayrlmadan kitlenip kitlenmediğini kontrol edin. Şimdilik yapabileceğimiz bu.

İlginizi çekebilir

2019 Renault Clio