reklamı kapat

POPÜLER

keyless

Otomobillerde anahtarsız çalışma sistemiyle ilgili korkutan ölüm verisi

Her geçen gün otomobillerde daha da popüler hale gelen anahtarsız çalıştırma sistemleri, Amerika’da yapılan araştırmada üzücü verilerin odağında.

Oomobil dünyasında standartların her yıl yükselmesiyle birlikte, ilk adımda premium sınıfta kullanılan özelliklerin kademeli olarak daha alttaki modellere getirildiğini görürüz. Bahsetmeye çalıştığımız bu donanımlardan bir tanesi de son dönemin belki en popülerleri arasında yer alan anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi. Aslında bu sistem geçtiğimiz yıllarda özellikle hırsızlık tehlikesi üzerinden birkaç kez gündeme gelmişti. Yaşanan olayların ardından üreticilerin güvenlik konusunda dersine daha sıkı çalıştığını söyleyebiliriz. Lakin bu sefer raporlara yansıyan rakamlar anahtarsız çalıştırma sistemiyle ölümün kesiştiğini gösteriyor.

Araçları terk ederken dikkat!

New York Times’ta yer verilen makale içerisinde karşımıza çıkan rakamlar, “sistem yüzünden” Amerika’da 28 kişinin hayatını kaybettiğine işaret ediyor. Satırların devamında ise en az 45 kişinin de beyin dahil olmak üzere vücutlarında çok ciddi hasara maruz kaldığı karşımıza çıkmakta. Peki tüm bu üzücü verilen temel sebebi ne? Unutkanlık! Evet yanlış görmediniz. Yaşanan tüm bu ölüm ve hasarların temel sebebi kullanıcıların düğmeye basmadan yani araçları çalışır halde bırakarak terk etmesi yatıyor. Bu da kapalı park alanlarının kelimenin tam anlamıyla bir zehir odasına dönüşmesi anlamına geliyor elbette. Günümüzde pek çok motorun oldukça sessiz karakterde çalışmasının da bunda önemli bir payı var. Aslında buna önlem almak çok zor değil. Nitekim Ford, 30 dakika içerisinde otomobilde eğer herhangi bir işlem yapılmazsa otomatik olarak motoru kapatarak önlemini alıyor. Amerika’da satışa sunulan yeni modellerin neredeyse yarısında bu sistem standart olarak sunulduğunu da dile getiren uzmanlar, en kısa sürede bu sorunun çözüme kavuşturulması gerektiği görüşünde. Bu vesile ile biz de sizleri, araçlarınızı terk ederken tüm kontrolleri yaptığınızdan emin olunuz diyerek uyaralım. Sağlıklı ve kazasız sürüşler.