reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model S

Güvenlik kamerasına yansıyan ilginç Tesla Model S hırsızlığı [Video]

Elektrikli otomobil denildiği zaman akla gelen ilk araçlardan Tesla Model S, bugün ilginç bir hırsızlık ile gündemde bulunuyor.

Tesla Model S, firmanın en önemli otomobili konumuda bulunuyor. Otomobil pazarını büyük bir dönüşüme zorlayan araç, bugün videosu yayımlanan bir hırslık olaylıyla karışımızda. Yukarıda izleyebileceğiniz video gerçekten ilginç detaylar barındırıyor. Burada ilk olarak arabayı “hackleme” yöntemi dikkat çekiyor. Hırsızlar evin içerisinde yer alan Tesla Model S anahtarının yaydığı sinyali (Anahtarsız çalıştırma için) bir donanım ile yakalıyor ve bunu kullanarak aracı rahatlıkla açabiliyor. Daha önce duyduğumuz kadarıyla bu işlem için sadece 600 dolarlık bir devre / anten sistemi yeterli oluyor. Firmanın bu tarz hırsızlıkları önleme adına araca bir parola ile çalıştırma sistemi koyduğu söyleniyor. Ancak aracın sahibi bu önlemi almadığı için otomobil kolaylıkla çalıştırılıyor ve hırsızlar hızlıca evden uzaklaşıyor. Bu tarz sinyal kopyalama işlemleri, birçok “anahtarsız çalıştırma” sistemine sahip araçta yapılabiliyor. Bunu önlemek için anahtarın yaydığı sinyali kesen özel hazneler / kılıflar kullananlar bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çalınan Tesla Model S gibi araçlar genelde bulunuyor

Bu videoda ilginç olan bir diğer nokta ise hırsızların aracı çalıştırmaktan çok şarj kablosunu çıkarırken zorlanmaları. Hırsızlar birçok kez denemelerine ve aracın içerisine girmelerine rağmen bağlı şarj kablosunu çıkarmayı başaramıyor. Daha sonra doğru butonu bularak kabloyu çıkaran ikili, hiçbir ses çıkarmadan araçla birlikte garajın önünden uzaklaşıyor.