reklamı kapat

POPÜLER

Flipper Zero

Kanada, Flipper Zero ve benzerlerine otomobil hırsızlığı üzerinden savaş açtı

 - Güncelleme: 11 Şubat 2024 12:35

Kanada, otomobil hırsızlığı sürecinde kullanıldığı için Flipper Zero ve benzeri cihazlara karşı savaş açtıklarını duyurdu.

Tesla Model S biliyorsunuz firmanın en önemli otomobili konumunda bulunuyor. Otomobil pazarını büyük bir dönüşüme zorlayan araç, geçtiğimiz yıllarda şaşkınlık veren bir hırsızlık olaylıyla karşımıza çıkmıştı. O olayda hırsızlar evin içerisinde yer alan Tesla Model S anahtarının yaydığı sinyali (Anahtarsız çalıştırma için) bir donanım ile yakalıyor ve bunu kullanarak aracı rahatlıkla açıyordu. O zaman bu işlem için sadece 600 dolarlık bir devre / anten sistemi yeterli oluyor denilmiş, bu tarz sinyal kopyalama işlemleri birçok “anahtarsız çalıştırma” sistemine sahip başka araçta da kullanılabiliyor denilmişti. Zaman içinde artan bu durumu önlemek için anahtarın yaydığı sinyali kesen özel hazneler / kılıflar kullananlar bulunuyor, bu olayı şimdi akla getiren olay ise Kanada ve Flipper Zero merkezli oluyor. Türkiye’de de çok fazla kişide bulunan Zero, eğer bilmiyorsanız cihazlar arasındaki radyo iletişimini / bağlantısı yakalamak, analiz etmek ve sinyallerle etkileşim kurmak ya da sinyal üzerinde değişiklik yapmak için kullanılan 200 dolarlık bir açık kaynak donanım ürünü. Birçok farklı amaç için kullanılabilen cihaz, aktarıldığı kadarıyla Kanada’da çok sayıda otomobil hırsızlığına da aracılık ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kanada İnovasyon, Bilim ve Ekonomik Kalkınma Ajansı bu konuda yaptığı açıklamada, Flipper Zero gibi anahtarsız giriş için kullanılan sistemlerin sinyallerini kopyalayarak araç hırsızlığına aracılık eden cihazların yasaklanması için tüm yolları takip edeceklerini ve kolluk kuvvetleriyle işbirliği yaparak bu cihazların Kanada pazarından kaldırılmasını sağlayacaklarını söyledi.

Bu konuda bir yetkilisi ise, “Hırsızlıkta kullanılan Zero gibi normal tüketiciye yönelik hack cihazlarının ithalatını, satışını ve kullanımını yasaklıyoruz” açıklamasında bulundu. Bu yasağı tam olarak gerçekleştirmesi oldukça zor olan (Çoğu kişi cebine sığabilecek kadar ufak bir cihazı yurt dışına gidince alacaktır ya da gidenlerden isteyecektir) ancak yine de bir adım atmak isteyen ülke, sürece net olarak savaş açmış durumda.

Flipper Zero ve Kanada gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu