reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Elon Musk

Türkiye yolundaki Tesla, otomobil fiyatlarına zam yaptı

Önümüzdeki aylarda Türkiye operasyonuna başlayacak olan Tesla, otomobil fiyatlarına zam yaptı. Bu durum Türkiye için de kötü bir haber.

Elon Musk, kısa süre önce Twitter’dan ABD için son dönemde görülen yüksek enflasyondan dert yandı ve hemen ardından Tesla araçlara zam geldi. Yapılan son güncelleme sonrasında Model 3 için 2 bin dolar artış ile en az 47 bin dolar verilmesi gerekiyor. En büyük artış ise 10 bin dolar ile Model X tarafında görünüyor ve araç artık 115 bin dolardan başlıyor. Geçtiğimiz hafta da bazı versiyonlarda fiyat artışına giden şirket, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası oluşan şartlar nedeniyle ileride daha fazla da artışa gidebilir. Bu durum elbette Türkiye için kötü görünüyor. Firmanın bu gidişle Türkiye’de resmi olarak satışa sunacağı en ucuz aracı bile 1 milyon TL’yi rahat rahat geçecek gibi duruyor.

Tesla tarafı en son CEO Elon Musk tarafından yapılan bir açıklama ile gündeme gelmişti. Musk, geçtiğimiz hafta 12 ay önce 1.000 km’ye yakın menzil sunacak bir Tesla Model S versiyonu yapabileceklerini söylemişti. Musk, bundan daha sonra vazgeçtiklerini çünkü çoğu sürücüye 600 km seviyesinde menzilin yeterli geldiğini aktarmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Musk, genel ihtiyaç dışında görülen bu menzil için şunu belirtti: “Böyle bir araç yapabilirdik ancak bu yüzden sürücüler gereksiz bir pil kütlesini taşıyor olacaktı.” Musk burada daha büyük yani ağır pillerin “verimi, yol tutuşunu ve hızlanmayı” olumsuz etkilediğinden bahsediyor. Şu an firma Model S’in yeni sürümü ile 800 km kadar menzil getiriyor ve gündelik kullanım ve gece şarj imkanları sayesinde bu bile birçok sürücüye fazla geliyor.

Tesla hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Uçan otomobil modellerinin öncüsü