reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Türkiye

Tesla Türkiye, Model Y’nin tek motorlu versiyonunu satıştan kaldırmış olabilir

Tesla Türkiye, Model Y’nin tek motorlu versiyonunu satıştan kaldırmış olabilir. Şu an resmi sitede sadece çift motorlu versiyonlar listeleniyor.

Model Y’nin buradaki resmi yapılandırma sayfasında bugün itibarıyla artık sadece çift motorlu dört çeker araçlar yer alıyor. Bunun arkasında şu aşamada tam olarak ne olduğu bilinmiyor, Tesla Türkiye ya sitesinde bir güncelleme yapıyor, ya artık arkadan itişli tek motorlu alt versiyonu Türkiye pazarına getirmeyecek ya da sadece bir süre için sadece çift motorlu versiyonların satışını gerçekleştirecek. Çift motorlu versiyonlar yüksek performans sunuyor ancak Türkiye’de çok ciddi bir MTV ile karşı karşıya kalıyor. Çift motorlu Tesla Model Y için MTV en son tam 40 bin TL’yi geçmişti. Model Y bundan önce bir zam ile gündeme gelmişti. Kaçıranlar için aracın fiyatlarına birçok Avrupa ülkesinde 22 Mart itibarıyla 2 bin euro kadar bir artış yapılmıştı. Model Y’nin Türkiye’deki fiyatı ise ülkeye giriş yapıldığından bu yana düzenli olarak artıyor. Eğer bilmiyorsanız Tesla şu an Türkiye’de sadece Almanya’da üretilen Tesla Model Y için satış gerçekleştiriyor. Bu araç için yapılan ilk lansman kapsamında arkadan itişli normal menzilli (430 km / 0-100 km/s arası 6,9 saniye / 217 km/s maksimum hız) versiyon özelinde 1 milyon 548 bin TL fiyat listelenmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çift motorlu uzun menzilli (533 km / 0-100 km/s arası 5 saniye / 217 km/s maksimum hız) dört çeker versiyon 1 milyon 619 bin TL, çift motorlu dört çeker performans versiyonu (514 km / 0-100 km/s arası 3,7 saniye / 250 km/s maksimum hız) ise 1 milyon 778 bin TL fiyata sahipti.

Lansman sonrasında fiyatlar sabit kalmadı, büyük oranda yukarıya doğru bir seyir karşımıza çıktı. 22 Şubat 2024 itibarıyla yapılan en son zam sonrasında Model Y’nin Türkiye’deki başlangıç fiyatı (Tek motor arkadan itişli sürüm) 2 milyon 366 bin TL olmuştu.

Çift motorlu “Long Range” için Türkiye’de artık en az 2 milyon 985 bin TL‘yi gözden çıkarmak gerekiyordu. Çift motorlu “Performance” versiyonu ise tam 3 milyon 230 bin TL‘den başlıyordu. Daha önce bu modeller sırasıyla 2 milyon 299 bin TL, 2 milyon 899 bin TL ve 3 milyon 138 TL başlangıç fiyatlarına sahipti.

9 Mart 2024 zammı sonrasında ise aracın başlangıç fiyatı 2 milyon 605 bin TL‘ye taşındı. Orta paket için artık en az 3 milyon 81 bin TL verilmesi gerekiyor. En üstteki versiyon ise artık 3 milyon 334 bin TL‘den başlıyor.

Tesla Türkiye adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER