reklamı kapat

POPÜLER

Yeni teknikle modern bir otomobili çalmak sadece 60 saniye sürüyor [Video]

Otomobil modellerine insanların hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla bir çok yeni özellik ekleniyor. Bunlar arasında en çok beğenilen anahtarsız giriş sistemleri olurken, geliştirilen yeni teknik ile modern bir otomobili çalmak sadece 60 saniye sürüyor.

Bu konu İngiltere’de meydana gelen hırsızlık olayı sonrası gündeme geldi. West Midlans’da yer alan bir evden Mercedes-Benz marka otomobili çalan iki hırsız, bunu sadece 60 saniyede yaparak herkesi şaşkına çevirdi. Hırsızlık sürecinde hiç bir şeye zarar vermeyen yani otomobil camlarını kırmayan hırsızlar, bunun yerine elektronik sistemi kandırdı. Aşağıda yer alan güvenlik kamerasında görebileceğiniz üzere hırsızlar, aracın yanına ellerinde “relay box” adı verilen bir cihazla yaklaşıyor. Söylendiği kadarıyla bu cihaz, evin içerisinde yer alan otomobil anahtarının yaydığı sinyali topluyor ve üzerine alıyor. Bu noktada sonra ise araç anahtar yakınına gelmiş olarak algıladığı için kapılarını otomatik olarak açıyor. Bu cihaz çok güçlü olduğu için de evin biraz yakınında bulunmak sinyal toplamak için yeterli oluyor. Bu da son model bir arabayı çalmak için sadece 60 saniyenin yeterli olduğunu acı şekilde gözler önüne seriyor.

Bu sorun güncel tüm otomobil modellerini riske atıyor

Son dönemde anahtarsız giriş sistemini kullanan onlarca farklı otomobil bulunuyor. Konu hakkında açıklama yapan polis, bu olayı West Midlans’da relay box kullanılarak yapılan ilk hırsızlık olarak nitelendiriyor. Bundan korunmak için kişilere sağlam direksiyon kilitlerinden öneren polis, araçlara takip cihazı yerleştirilmesini de tavsiye ediyor.

Video