reklamı kapat

POPÜLER

Ford

Ford’dan “yeni nesil hırsızlığı önleyen” anahtar sistemi

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Ford, “relay saldırılarına” karşı özel bir anahtar sistemi geliştirdiğini duyurdu. Bu anahtar güvenlik için harika duruyor.

Ford’un yeni anahtarından önce bu sisteme neden ihtiyaç duyulduğunu 2017 yılından bir örnek ile açıklayalım. Hatırlayanlar olacaktır. 2017’de iki kişi İngiltere’de yer alan bir evden Mercedes-Benz marka otomobili sadece 60 saniye içerisinde çalmıştı. Bu hırsızlık sürecinde hiç bir şeye zarar vermeyen yani otomobil camlarını kırmayan hırsızlar, bunun yerine elektronik sistemi kandırdı. Bunun için hırsızlar aracın yanına ellerinde “relay box” adı verilen bir cihazla yaklaşıyor. Söylendiği kadarıyla bu cihaz, evin içerisinde yer alan otomobil anahtarının yaydığı sinyali (Anahtarsız giriş için) topluyor ve üzerine alıyor. Bu noktadan sonra ise araç anahtar yakınına gelmiş olarak algıladığı için kapılarını otomatik olarak açıyor. Cihaz çok güçlü olduğu için de evin biraz yakınında bulunmak sinyal toplamak için yeterli oluyor.

İşte Ford tarafından geliştirilen yeni anahtar tam da bu can sıkıcı sorunu ortadan kaldırıyor. Açıklamaya göre bu yeni anahtarın içerisinde bir hareket sensörü yer alıyor. Bu sensör anahtar 40 saniye boyunca hareketsiz kaldığı zaman uyku moduna geçiyor ve “anahtarsız giriş” için yayılan sinyali kesiyor. Böyle olduğu zaman “relay box” gibi cihazlar devre dışı kalmış, tam güvenlik sağlanmış oluyor. Aracın 2 metre yakınında çalışması için tasarlanan anahtar, şu an belirli bölgelerde yeni Fiesta ve Focus ile standart olarak geliyor.

Ford tarafından çözülen bu sorun güncel tüm otomobil modellerini riske atıyor

Mevcut kullanıcıları korumak için anahtarın yaydığı sinyali kesen özel hazneler / kasalar bulunuyor. Ancak en ideal çözüm için Ford gibi diğer firmaların da ciddi adımlar atması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

En yeni Mercedes-Benz modeli