reklamı kapat

POPÜLER

Bu yönteme dikkat; Mercedes’in 20 saniye içerisinde nasıl çalındığında tanık olun [Video]

Anahtarsız çalıştırma sistemini çok kısa sürede devre dışı bırakarak bir Mercedes çalan hırsızlar, araç sahiplerini tedirgin ediyor.

Kullanıcılara büyük kolaylık sağlamak üzerine geliştirilen teknolojik donanımlar, bazı zamanlarda hayata geçirilme felsefelerinin tam aksi sonuçlarına neden olabiliyor. Bunlar arasında en çok can yakanlardan birisi de hırsızlık. Artık pek çok binek sınıfta standart hale gelen bu özelliklere bir de gözünü karartan hırsızlar eklendiği zaman, tedbir seviyesinin biraz daha artırılması gerekliliği ortaya çıkıyor. Şu anda sizlerle paylaşmakta olduğumuz bu hırsızlık olayında ise araç sahibinin de belki biraz daha tedbirli olabileceğini düşünmeden edemiyoruz. Kapalı bir alanı olmasına karşın özel bir kapının yapılmaması, hırsızların ekmeğine bir anlamda yağ sürmüş de denebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Göz açıp kapayıncaya kadar hazır

Dünya genelinde benzer olaylar üzerinden her geçen gün daha fazla haberini almaya başladığımız yöntemin temelinde anahtarsız erişim teknolojisi yatıyor. Artık hemen her C sınıfı otomobilde görmeye alıştığımız bu yapının bu seferki kurbanı son model bir Mercedes C-Serisi. Yöntem şu şekilde işliyor; ilk adımda araç anahtarının gönderdiği sinyal ile otomobilde yer alan sistem arasında metal bir plakayla maskeleme işlemi uygulanıyor. Aynı anda başka bir sinyal amplifikatörü yoluyla klonlanan temel veriler otomobile yakın konumlandırılmış bir vericiye gönderiliyor. Bu denklem tamamlandığında vericiyi anahtar olarak gören otomobilin, gerçek anahtarın kullanıldığını düşünmesi sağlanıyor. Teorik olarak anlatmaya çalıştığımız sistemi, pratik olarak çok net bir şekilde gösterense İngiltere‘deki bu olay. Hırsızların araç içerisindeki takip sistemini de devre dışı bırakabileceğini belirten yetkilileri zorlu bir süreç bekliyor olabilir. İlgili videoya haberin ana görseli üzerinden ulaşabilirsiniz.