reklamı kapat

POPÜLER

Honda Civic

Honda Civic ve Accord’dan şaşırtan hırsızlık verileri

19 Ekim 2018

Amerika’da meydana gelen peşi sıra hırsızlık olaylarının merkezinde yer alan Honda Civic ve Accord modelleri, yerel basının da gündeminde.

Dünyanın en yaygın görülen suçlarından birisi olan otomobil hırsızlığıyla ilgili haberleri, genellikle geliştirilen yeni yöntemler üzerinden değerlendiriyoruz. Gelişen teknolojiyi kendileri için bir avantaj olarak gören hırsızların, sinyal bozma başta olmak üzere pek çok farklı şekilde araçlara erişim sağladığını da bu süreçte gördük. Şu sıralar Amerika’da gerçekleşen olayların merkezinde ise çok ilginç bir detay yatıyor. Yerel polis kaynaklarının paylaştığı detaylara göre ülkede her yıl görülen otomobil hırsızlıkları baz alındığında, Honda Civic ve Accord isimlerinde ciddi bir artış söz konusu. Olayı biraz daha açıp içerisine girdiğimizde, hırsızların araçların kendilerinden ziyade hava yastıklarına olan düşkünlükleri çıkıyor karşımıza. Bu rakamın her yıl 50.000 adedi buluyor olması da işin ayrıca altı çizilmesi gereken noktalarından birisi.


Modellere olan ilgi sebep olabilir

Miami, New York City ve e Washington, D.C bölgelerinde son dönemlerde ciddi artış gösterdiği söylenen hava yastığı hırsızlıklarının Civic ve Accord çerçevesinde gerçekleşmesinin de elbette bir sebebi var. Bu her ne kadar resmi bir durum olmasa da, iki ismin en çok tercih edilen modeller olması doğrudan hırsızların da ilgi alanlarına girmesine neden oluyor. Rastlanan birkaç olaya bakıldığında çalınan hava yastıklarının ikinci el parça dükkanlarına veya internet üzerinden kullanıcılara satıldığı görülebiliyor. 300 dolara kadar alıcı bulduğu söylenen parçaların hırsızlar için oldukça karlı bir iş olduğunu ön görmek de çok zor değil. Kolay sökülebilir olmasından ötürü genellikle sürücü tarafındaki parçalar üzerinden gerçekleştirilen bu hırsızlık olaylarının nasıl çözümleneceği de merak konusu.