reklamı kapat

POPÜLER

Bitcoin

Türkiye’de bir ilke imza atan hırsızlar, bitcoin sunucularını çaldı

Bir ara 20 bin dolar sınırına yaklaşan, daha sonra büyük bir düşüş yaşayan dijital para birimi bitcoin, hırsızların da gözdesi olmuş durumda. Bu sefer yaşanan hırsızlık olayı direkt olarak Türkiye’den geliyor.

Şu an 11 bin dolar seviyesinde olan bitcoin, sahibi olanları büyük düşüşe rağmen mutlu ediyor. Bu gerçekten yüksek değer elbette kötü niyetli kişilerin de gözünden kaçmıyor. Hürriyet’te yer alan habere göre Sakarya’nın Akyazı ilçesinde bulunan bir elektronikçiye gece saatlerinde giren hırsızlar, tam 450 bin TL değerindeki bitcoin sunucularının bulunduğu cihazı çalmış durumda. Direkt olarak hedefli bir hırsızlık gibi görünen olay, 27 ve 32 yaşındaki iki kişi tarafından gerçekleştirilmiş. Sunuculara ek olarak 6 dizüstü bilgisayar ve cep telefonunu da çalan hırsızlar, kısa süre sonra yakalanmış. Olayla ilgili tespit edilen diğer şüphelilerin yakalanması ve çalınan malzemelerin bulunması içinse çalışmaların sürdüğü açıklanıyor.

En kısa haliyle Bitcoin nedir?

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto (Kim olduğu halen kesin değil) tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor.