reklamı kapat

POPÜLER

Bitcoin

Bitcoin hızlı şekilde toparlanmaya başladı; işte son durum

Geçtiğimiz hafta büyük bir düşüş içerisine giren sanal para birimi bitcoin, an itibariyle iyice toparlanmaya başladı. İşte gelinen son nokta;

2013 yılında değeri bin dolar olan bitcoin, geçtiğimiz haftalarda 19 bin dolar değerlenmeye ulaşmıştı. Yıl bitmeden 20 bin dolar seviyesini görmesini beklediğimiz para birimi, bir anda yaşadığı yüzde 40‘a yakın değer kaybıyla 12 bin dolar seviyesine geriledi. Ardından yine bir yükseliş ivmesi yakalayan para birimi, bugün 16 bin dolar seviyesine yaklaştı. Bu hafta sonuna kadar 17 bin doları geçmesi beklenen bitcoin, toplam market değerini de 260 milyar dolara çıkardı. Hakkında yapılan olumsuz açıklamalar devam eden para birimini ikinci sıradan takip eden Ethereum da yükselmiş durumda. Şu an 771 dolar seviyesinde olan para birimi, 75 milyar market seviyesini gördü. Geçtiğimiz haftayı 426 milyar dolar ile kapatan genel pazar ise bugün 582 milyar doları yakalamayı başardı.

2017’nin en çok konuşulan konularından: Bitcoin

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto (Kim olduğu halen kesin değil) tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor. Bu paranın üretim sürecine madencilik deniyor ve bu amaç için çok güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyuluyor. Sırf bu yüzden ekran kartı fiyatları sürekli artarken, sistemleri madenciliğe çeken virüsler dahi geliştiriliyor.