reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Bitcoin

Bitcoin, ulaştığı rekor seviyeyle yatırım yapmayanları pişman etmeye devam ediyor

Sanal para birimi bitcoin, bugün yeni bir rekoru daha geride bıraktı. İnanılmaz hızlı bir yükseliş gören para birimi, yatırım yapmayanları pişman etmeye devam ediyor.

2013 yılında değeri bin dolar olan bitcoin, geçtiğimiz hafta tarihi bir rekor kırarak 10 bin dolar değerlenmeye ulaşmıştı. Bunun üzerine bazı ufak düşüşler yaşayan para, bugün tam 15 bin dolar seviyesine ulaştı. Bu hızla yıl bitmeden 20 bin doları yakalaması beklenen para birimi, her türlü kaygı verici açıklamaya rağmen yükselişini kesmiyor. Bu yükseliş sonrasında toplam piyasa değeri 250 milyar doları bulan para birimi, hatırlarsınız geçtiğimiz hafta kurucusu Elon Musk olabilir konusuyla gündeme gelmişti. Bitcoin’in yakından takip eden diğer sanal birimi Ethereum şu an 418 dolar değerlenme seviyesinde geziyor. 100’den fazla sanal para birimini yer aldığı pazar ise toplamda 400 milyar doları geride bırakmış görünüyor.

Bilmeyenler için bitcoin nedir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto (Kim olduğu halen kesin değil) tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor. Bu paranın üretim sürecine madencilik deniyor ve bu amaç için çok güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyuluyor. Sırf bu yüzden ekran kartı fiyatları sürekli artarken, sistemleri madenciliğe çeken virüsler dahi geliştiriliyor.