reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Bitcoin kurucu

Dev iddia! “Bitcoin’in gizli mucidi Elon Musk”

Tesla ile SpaceX‘in gündemden düşmeyen kurucusu dünyaca ünlü girişimci Elon Musk, bugün ilginç bir konuyla gündeme geldi. Ortaya atılan iddiaya göre neredeyse 10 bin dolar değerlenmeye ulaşan sanal para birimi Bitcoin‘i Musk kurdu.

Daha bugün 9.700 dolar değerlenme seviyesine ulaşan sanal para birimi Bitcoin, şimdiye kadar hep  Satoshi Nakamoto tarafından kurulmuş olarak geçiyordu. Kesin kurucu tartışmaları aktif olarak devam ederken, 2015 yılında SpaceX’ten ayrılan Sahil Gupta isimli çalışan ortalığı karıştıran bir açıklamada bulundu. Gupta’ya göre PayPal ile dijital para konusunda tecrübesi bulunan Elon Musk, Bitcoin‘in “gizli” mucidi konumunda. Bir anda ortaya atılan bu iddianın arkası ise Gupta tarafından tam olarak doldurulamıyor. Sahil Gupta, dijital para biriminin kaynak kodlarının C++ ile yazıldığını belirtiyor. Ona göre bu programlama kodunu ünlü CEO SpaceX içerisinde de sık sık kullanıyor. Kurucunun Musk olduğuna yönelik bir diğer iddia ise para biriminin ortaya çıkış zamanı. 2008 yılındaki global finansal krizde hayatımıza giren Bitcoin, Musk’ın küresel sorunları çözmeye yönelik isteğinin bir parçası olarak görülüyor. Ayrıca para biriminin dünyaya tanıtıldığı dokümanların dilinin de Musk’ın konuşma tarzına oldukça yakın olduğu iddialar arasında yer alıyor.

Elon Musk gerçekten Bitcoin’in kurucusu olabilir mi?

Genel olarak dijital para birimleri hakkında konuşmayan ve kendisinin de sahibi olmadığı bilinen Musk’ın kurucu olma ihtimali oldukça düşük. Yaptığı her projeyi patent detaylarına kadar halka açan bir girişimci, bu para birimini gizleme yolunu seçmezdi diye düşünüyoruz. 2014 yılında kendisine yöneltilen “Kripto paralar hakkında ne düşünüyorsun?” sorusuna Musk’ın verdiği cevap ise halen kayıtlarda bulunuyor. “Satoshi Nakamoto da keşfedildiğine göre bence artık dava kapandı”. Bakalım Musk’dan konu hakkında resmi bir cevap gelecek mi?