reklamı kapat

POPÜLER

Gerçeğe dönüşmeyi bekleyen konseptlerde bugün: Honda Electric Cafe Racer

İki kişilik bağımsız tasarımcı ekibi tarafından tasarlanan Honda Electric Cafe Racer, motosiklet tutkunlarının akıllarında yer edinmeye aday.

Uzun bir süredir ara verdiğimiz “Gerçeğe dönüşmeyi bekleyen konseptler” serimizde bugüne kadar birbirinden özel on iki tasarımı sizlerle değerlendirdik. Bağımsız tasarımcılar tarafından dünya devlerine ilham olacak nitelikle parçaların yer aldığı seride otomobil, SUV ve kamyon tasarımları yer aldı. Şimdiyse serinin ilk motosiklet projesini sizlerle paylaşmaktan büyük bir keyif alıyoruz. Pablo Baranoff ve Alex Guliyants ikilisinin ortak imzasıyla tasarlanan Honda Electric Cafe Racer, bu zamana kadar üretime geçmiş pek çok modele tasarımıyla meydan okuyor. Honda 125cc Cafe Racer‘dan ilham alınarak hayata geçirilen modelin kullanışlı yapısı en az tasarımı kadar dikkat çekiyor diyebiliriz.

Sıfırdan oluşturulan parçalar

Elektrikli olmasına karşın geleneksel motosiklet tasarımından ödün verilmeden çizgileri oluşturan modelde hava sirkülasyonun sağlanması adına ön bölümde farklı bir yapıya yer verilmiş. Ön taraftaki bu yapı içerisinde acil durumlarda ihtiyaç duyulabilecek ufak parçalar için küçük bir saklama alanının düşünülmüş olması da motorun keyifli detayları arasında. Tasarım içerisinde belki de en çok altı çizilmesi gereken konu parçaların tamamen sıfırdan tasarlanmış olması. Tasarımcıların verdiği bilgiye göre lastik, gövde, kotluk, ön-arka süspansiyon, jantlar ve ışıklandırmaların hepsi özgün şekilde elektronik ortamda yaratılmış. Tahmini teknik değer bazında herhangi bir bilginin bulunmadığı Honda Electric Cafe Racer projesi köşemizin ilk ve belkide en önemli motosikletlerinden birisi oldu.