reklamı kapat

POPÜLER

BMW elektrikli motosiklet

Cafe racer çizgilerini modernize eden BMW elektrikli motosiklet tasarımı

Bağımsız bir tasarımcı tarafından hayata geçirilen BMW elektrikli motosiklet tasarımı, sportif çizgiler ile cafe racer dinamiklerini ortak noktada buluşturuyor.

Elektrik gücünün motosiklet piyasasına da yoğun bir şekilde yandığı son birkaç yıl, geleneksel üreticileri de harekete geçirdi. Daha çok girişim niteliğindeki isimlerin ön planda olduğu model çeşitliliğinin ardından Harley-Davidson gibi bir devin de LiveWire ile sektöre adım atışına canlı canlı tanık oluyoruz. Otomobilde olduğu kadar motosiklette de çok ciddi bir kitlesi bulunan BMW de, bu sürece konsept modelleriyle damga vurdu. Geriye dönüp baktığımızda fütüristik hatların çevresinde dönene elektrikli motosiklet tasarımları gördük Almanya merkezli üreticiden. Lakin henüz bu adımların seri üretime geçmesi mümkün olmadı. Nitekim ocak ayında yapılan açıklamada markanın geniş çaplı elektrikli motosiklet çıkışılarını beş yıldan önce pek olası bulmadığını görmüştük. Bağımsız geliştiriciler ise bu süreçte boş durmayarak bizlere ilgi çekici konsept tasarımlar sunmaya devam ediyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BMW elektrikli motosiklet projesinden öne çıkan tasarım detayları

Rodrigo Magro Mañas isimli bir tasarımcı tarafından dijital ortamda hayata geçirilen proje aslında bazı yönleriyle çok yabancı değil. BMW’nin geçtiğimiz yıllarda karşımıza çıkarttığı konsept projeleri nispeten akıllarımız getiren çizgilerin, burada daha keskin bir şema üzerine oturtulduğunu görüyoruz. KF33 adını verilen modelin gövdesi altıgen formunda bir yapıyı beraberinde getiriyor. Selenin bu gövde dinamiğine entegre edildiği çizgilerde sadece sürücünün yer aldığı bir senaryo dikkat çekmekte. Projenin dış yapısı kadar gidonu için düşünülmüş dinamikleri de ilgi çekici. Üç farklı ufak ekranın konumlandırıldığı tasarımda her ekranın kendine has bir işlevi olduğunu görüyoruz. Tasarımcının diğer projelerine de buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Çok dikkat çeken tank gibi elektrikli bisiklet