reklamı kapat

POPÜLER

Bitcoin

Bitcoin durdurulamıyor; yeni hedef 10 bin dolar!

Sanal para birimi Bitcoin yükselişine hız kesmeden devam ediyor. Zamanında almayan herkesi şu an pişman eden para birimi, yeni bir rekora doğru ilerliyor.

2013 yılında değeri bin dolar olan Bitcoin, geçtiğimiz haftalarda tam 7 bin dolar değerlenmeye ulaşmayı başarmıştı. Aradan geçen sürede boş durmaya para birimi, şu an tam 9.700 dolar seviyesine ulaştı. Sönecek bir balon olarak nitelendirilmesine rağmen kendi milyonerlerini yaratmaya başlayan birim, bu gidişle yıl bitmeden 10 bin dolar barajını da geçecek gibi duruyor. Tarihinin en yüksek seviyesini devamlı olarak artıran para birimi, 10 bin doları bu hafta bitmeden dahi yakalayabilecek potansiyeli barındırıyor. Toplam piyasa değeri 162 milyar dolar seviyesinde olan para birimi, bildiğiniz gibi bir çok şirket tarafından aktif olarak kabul ediliyor. Bitcoin’in yakından takip eden diğer sanal birimi Ethereum ise şu an 488 dolar değerlenme seviyesinde geziyor. Toplam 1,300’den fazla seçeneğin yer aldığı sanal para birimi pazarının toplam büyüklüğü ise 300 milyar doları geride bırakmış görünüyor.

Bilmeyenler için Bitcoin nedir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor. Bu paranın üretim sürecine madencilik deniyor ve bu amaç için çok güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyuluyor. Sırf bu yüzden ekran kartı fiyatları sürekli artarken, sistemleri madenciliğe çeken virüsler dahi geliştiriliyor.