reklamı kapat

POPÜLER

Bitcoin

Beklenen oldu, Bitcoin 10 bin dolar barajını geride bıraktı!

Sanal para birimi Bitcoin, dakikalar önce bekleneden çok daha kısa süren bir yükseliş gerçekleştirdi ve 10 bin dolar barajını geride bıraktı.

2013 yılında değeri bin dolar olan Bitcoin, geçtiğimiz haftalarda tam 7 bin dolar değerlenmeye ulaşmış, dün de 9.700 dolar seviyesini görmüştü. Yıl sonuna kadar 10 bin doları geçeceği iddia edilen sanal para birimi, 2018’i beklemeden bu hedefe ulaşmayı bildi. Şu an 10 bin doları da geride bırakan para birimi, tarihinin en yüksek seviyesini görmüş oldu. Toplam piyasa değeri 167 milyar doları geçen para birimi, dün kurucusu Elon Musk olabilir konusuyla gündeme gelmişti. Bunun da etkisiyle yükselişini artıran sanal para, yatırım yapanları zengin yapmayanları ise oldukça pişman etti. Bitcoin’in yakından takip eden diğer sanal birimi Ethereum şu an yaşadığı düşüş sonrasu 474 dolar değerlenme seviyesinde geziyor. Toplam 1,300’den fazla seçeneğin yer aldığı sanal para birimi pazarının toplam büyüklüğü ise 310 milyar dolar seviyesini yakalamış görünüyor.

Bilmeyenler için Bitcoin nedir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto (Kim olduğu kesin değil) tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor. Bu paranın üretim sürecine madencilik deniyor ve bu amaç için çok güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyuluyor. Sırf bu yüzden ekran kartı fiyatları sürekli artarken, sistemleri madenciliğe çeken virüsler dahi geliştiriliyor.