reklamı kapat

POPÜLER

Kullanıcılardan gizlice para tahsil eden kamera uygulamasının foyası ortaya çıktı

Google‘ın tüm denetim çabalarına rağmen sahte vaatlerde bulunan uygulamalar Play Store’da yer almayı bir şekilde başarıyor. Antivirüs üreticileri, Cámara Visión Nocturna adlı gece görüşlü video kayıt uygulamasının kullanıcıları gizlice ücretli bir mesajlaşma servisine kaydettiğini ortaya çıkardı.

Avast ve Kaspersky gibi antivirüs üreticilerinin açıklamasına göre, uygulamanın belirli hesaplara erişimin yanı sıra mesaj gönderme ve alma işlevleri için izin istemesi sonucu uygulamada bir tuhaflık olduğu fark edilmiş. WhatsApp benzeri bir mesajlaşma hizmeti üzerinden kişinin telefon numarasına ulaşan uygulama, bu bilgiyi bir sunucuya göndererek kişiyi adı bilinmeyen bir mesajlaşma hizmetine kaydediyor.

Kullanıcılardan öncelikle 2 euro tahsil ediliyor, ancak bazı kullanıcılar kendilerinden ayda 36 euro’ya varan bir ücret tahsil edildiğini de fark etmiş. Avast’ın açıklamasına göre ücretin bu kadar yükselebilmesi aynı işlemin her ay tekrarlanması sonucu ücretin kullanıcılardan yeniden tahsil edilmesinden kaynaklanıyor.

Ancak uygulama foyası ortaya çıktıktan sonra Play Store’dan hemen çekilmedi; bu durumun kimi blog yazarlarının dikkatini çekmesi sonucu pek çok yazar kendi blogunda durumla ilgili uyarı yayınlayarak kullanıcıları uyarmaya çalıştı. Güncel duruma göreyse uygulama artık Play Store’da bulunamıyor.

Siz de uygulamayı indiren şanssız kullanıcılardan biriyseniz  cihazınızdan kaldırmanızda yarar var.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Kullanıcılardan gizlice para tahsil eden kamera uygulamasının foyası ortaya çıktı” için 4 cevap

 1. Murat dedi ki:

  Niye android ‘e geçmiyorum , işte bu yüzden. Saçmalığın daniskası resmen!

 2. Güney Şar dedi ki:

  Aptal olmazsanız başınıza böyle şeyler gelmez. Apple bunu ürünü satarken hayli hayli yapıyor. Ayrıca AppStore’da paralı olan herşey isternette var Android için.

 3. Mustafa Hastürk dedi ki:

  Android’in tek olumsuz yönlerinden biri de burada yatıyor. Açık kaynak ancak denetim mekanizması doğru çalışmıyor ve fazla dağıtık.

 4. Murat dedi ki:

  İşte o internette var Android için dediğiniz şeylerden dolayı oluyor bu. Zira bunun zekayla alakası yok ki. Çok farklı yaş grubundan insanlar, teknolojiyle neredeyse hiç alakası olmayan insanlar kullanıyor bu uygulamaları ve cihazları.