reklamı kapat

POPÜLER

ŞAHİ

Dünyanın en akıllı topu “Şahi”, yeşil sahalara inmeye hazırlanıyor

Farklı teknolojik ürünleriyle tanıdığımız S.M.A.R.T Teknoloji, tamamı Türk mühendislerin imzasını taşıyan bir akıllı top geliştirdi. Adını, Fatih’in İstanbul’un fethinde şehrin surlarını dövmek için kullandığı toplardan alan Şahi, içindeki sensörler ve sahip olduğu teknolojiyle futbola ilgi duyan, futbol oynayan herkese hitap ediyor.

Şahi, beraberinde kullanılan özel bileklikle, topla oynama süresinin yanı sıra kalp atışlarını ve koşulan mesafeyi de ölçebiliyor. Yetenekleri bununla da sınırlı değil; akıllı top, pas yüzdeleriyle birlikte hem kişisel hem de takım bazlı verilere erişmeyi kolaylaştırıyor. Bu tarz bir takip için futbol kulüplerinin halihazırda binlerce dolarlık sistemlere yatırım yapması gerekiyor. Şahi’nin en büyük avantajı bu maliyeti büyük oranda ortadan kaldırması gibi görünüyor.

Mevcut FIFA kuralları, Şahi’nin resmi maçlarda kullanılmasının engelliyor ancak topun özellikle antrenmanlarda kullanılması bekleniyor. Kişisel gelişimlerini görmek isteyen futbolcuların da Şahi’ye ilgi göstereceği kesin. Geliştirilecek uygulamalarla akıllı telefonlar üzerinde verileri görmeye imkan verecek Şahi, mayıs ayı sonunda ilk maçına çıkacak. Geliştirici firma, CES 2015 çerçevesinde topu uluslar arası arenada da tanıtacak.