reklamı kapat

POPÜLER

Kuzey Kore, kripto para

Kuzey Kore, kripto para hırsızlığından büyük gelir elde ediyor

Dünyanın en kapalı ülkesi konumunda yer alan Kuzey Kore, ortaya çıktığı kadarıyla kripto para hırsızlığından büyük gelir elde ediyor.

Kuzey Kore, hemen herkesin bildiği üzere Güney Kore’den çok ama çok daha farklı bir ülke konumunda. İstenildiği zaman gezmek için gidilemeyen ya da ticaret yapılamayan ülke, dışarıdan gelir elde etme konusunda farklı şeyler deniyor ve bunlar arasında kripto para hırsızlığı da yer alıyor. Araştırmacılara göre ülkedeki hacker’lar, sadece geçtiğimiz yıl 400 milyon dolarlık kripto para çalmışlar. Burada en çok ethereum’un çalındığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Kuzey Kore’deki bilgisayar korsanlarının yayınlanan bir rapora göre 2021’de en az yedi kripto para borsasına başarıyla giriş yaptığı ve bu sayede büyük gelir elde ettiği aktarılıyor. Ülkenin 2019 ile 2020 yılları arasında 316 milyon dolarlık sanal varlığı çaldığı da gelen dikkat çekici bilgiler arasından öne çıkıyor. Yani ülke dijital / sanal varlık hırsızlığına 2021’de başlamamış ve bu konu yasal olarak engellenemiyor.

Kuzey Kore, kripto paraların ulaştığı inanılmaz değerlerin halkı pek görmüyor olsa da yönetimsel olarak farkında. Dijital parayı ele geçirmek de belirli açıklar üzerinden kolay olduğundan, ülkede bu alana ciddi şekilde yoğunlaşıldığı görülüyor. Kripto paralar kolay kolay takip edilemiyor ve istenildiği zaman dolaşıma alınabiliyor.

İlginizi Çekebilir: Ferrari’nin nefes kesen otomobili ile tanışın