reklamı kapat

POPÜLER

bitcoin

Kripto para odaklı suçlara bir yenisi eklendi: Adam kaçırma

Kripto paraların yükselişiyle beraber kripto para üzerine dönen suçlarda da artış devam ediyor. Bu kez ise olaya konu olan veri hırsızlığı değil adam kaçırma.

Kripto para odaklı suçlara geçmişte de yer vermiştik. HBO’nun verilerinin çalınması sonrası bitcoinle ödeme talebinden tutun da Kuzey Kore devletiyle ilişkilendirilen Lazarus Group‘un bitcoin hırsızlığına uzanan suç listesinde şimdi hedef “önemli isimler”. Kripto para ve blockchain uzmanı Pavel Lerner’ı kaçıran zanlılar 1 milyon dolar değerinde bitcoin talebinde bulunmuş. Ukrayna’daki ofisinden kaçırılan Lerner, sadece sanal para üzerine uzman değil aynı zamanda bir başka “alt coin” olan Exmo’nun yöneticilerinden. Bu sebeple zanlılar için ideal bir hedef haline gelen Lerner ise birkaç gün sonra serbest bırakılmış. Bu da para transferinin gerçekleştiğini gösteriyor. Ancak transferi bizzat Lerner mı yaptı yoksa bir başkası mı onun adına yaptı bu konuda bir açıklama yok.

Kripto para odaklı suçlar artıyor

Öte yandan şirket müşterilerinin cüzdanlarında yer alan sanal paraların kesinlikle güvende olduğuna ilişkin açıklama yaptı. Zanlıların şirket verilerini elde etmediği ve kullanıcıların bilgilerinin gizli kaldığı belirtiliyor. Lerner’ın kullanıcı verilerine erişimi olmadığı bu sebeple bir sızıntı oluşmadığı konusunda açıklama yapıldı.

Ukrayna’da gerçekleşen bu olay ülkedeki ilk sanal para ilişkili suç olarak açıklanıyor. Dünyanın dört bir tarafında büyük ilgi gören sanal paralara ilişkin suçluların harekete geçmesiyle her gün bir yeni haber daha beliriyor. Sadece bireysel suçluların değil devletlerin de hayli ilgisini çeken sanal para teknolojisi ileride daha gelişmiş suç ağlarını da beraberinde getirecektir. Kaspersky’nin 2018 siber saldırı ön görüleri de bu alanda başta hackerlar olmak üzere yeni suç girişimleri duymamız yönünde. Sanal para idaresi ve konumu ile ilgili kullanıcıların da kendilerini bilgilendirmesi gerekiyor. Zira çevrim içi cüzdanların hiçbir zaman tamamen güvenli olamayacağını hatırlatalım.