reklamı kapat

POPÜLER

50 cent
Ashton Kutcher
katy perry
dj khaled
mike tyson
jamie foxx
richard branson

Bitcoin ve kripto para çılgınlığına dahil olan ünlüler

Başta bitcoin olmak üzere kripto para çılgınlığı çağımızın hızını alamadığımız yatırım heveslerinden. Elbette ünlüler de bu çılgınlığa katılmadan edemiyor. Hatta bir kısmı erken vakitte fırsatı değerlendiriyor.

Yeni nesil yatırım aracı kripto paralar gündemin büyük bir kısmını kaplıyor. Ancak ne yazık ki pek çok kullanıcı için bu yatırım tipi “X coin alayım, giderek artsın ve zengin olayım”dan öteye gidemediği için yatırım hatalarından pek çok kullanıcı zarar görüyor. Sistemin mantığını kavrayamadan, bitcoin ve diğer sanal paraların sunduğu çözümleri araştırmadan popülerliğe göre yatırım yapanlar için hayli zor geçen bu inişli çıkışlı yatırım sürecinde ünlüler de yer alıyor. Sanal paraların potansiyelini erken fark edenlerden tutun da hesabında bitcoin olduğunu unutanlara kadar uzanan listede KriptoArz (ICO) çalışmalarıyla dikkat çekenler de bulunuyor. Gelin bakalım hangi ünlüler kripto para pazarında kendine yer bulmuş.
50 cent

50 Cent

50 Cent’in bitcoin macerası belki de en eğlenceli olanlardan. Geçtiğimiz haftalarda da sizlerle paylaştığımız bu hikaye 2014’e kadar uzanıyor. O dönemde çıkardığı albümü Animal Ambition’ın satışlarında popüler sanal parayı kabul edeceğini belirten rap yıldızı 700 bitcoin elde etmiş. Daha sonra bu sanal paranın varlığını tamamen unuttuğunu itiraf eden 50 Cent, popüler sanal para 20 bin dolar seviyesine çıkınca bir anda 14 milyon dolarlık gelirle baş başa bulmuş kendini. Tabii şimdilerde ciddi bir düşüş yaşayan sanal para sanatçıya yaklaşık 8 milyon dolar kaybettirdi.

Güncelleme: 50 Cent’in iflas davasında ünlü rapçinin bitcoin milyoneri olmadığı ortaya çıktı.

Ashton Kutcher

Ashton Kutcher

Ashton Kutcher, ünlüler arasında sanal para çılgınlığına dalan ilk isimler arasında yer alıyor. Temmuz 2015’te çıkışını gerçekleştiren ethereum hakkında daha proje aşamasındayken Mayıs 2014’te tweet atan oyuncu bu pazarın yakın takipçilerinden anlayacağınız. Ethereum şu an 850 dolar civarında seyrediyor ancak 1.500 dolara kadar çıktığını da hatırlatalım. Aynı zamanda ethereum, bitcoin’den sonra market değeri en yüksek sanal para olarak karşımıza çıkıyor. Kutcher aynı zamanda bitcoin işleme servisi Bitbay’e yaptığı yatırımla da biliniyor. Ayrıca Twitter hesabından sanal para pazarıyla ilgili ara ara haber ve düşüncelerini de paylaşıyor.
katy perry

Katy Perry

Bu çılgınlık karşısında kayıtsız kalamayanlardan biri de Katy Perry. Kasım 2017’de paylaştığı Instagram gönderisinde Perry, ünlü yatırımcı Warren Buffett ile kripto paralar üzerine görüştüğünü kaydediyor. Buffett ile görüşmesinin ardından kripto para destekçisine dönüşen Perry, ilginç Instagram paylaşımlarına da devam etti. En popüler 5 kripto para ile tırnaklarını donatan Perry işe farklı bir açıdan yaklaşıyor şüphesiz… Ünlü şarkıcı yatırıp yapıp yapmadığına ilişkin bir açıklamada ise bulunmadı.
dj khaled

DJ Khaled

DJ Khaled potansiyel bir kripto para platformu olan Centra’nın reklamını yapanlardan. Eylül 2017’de 12 milyonun üzerinde Twitter ve Instagram takipçisiyle yeni Centra kredi kartını paylaşan DJ Khaled, bir ay sonra da Centa’nın dijital cüzdan uygulamasına ilişkin bir videoyu Instagram üzerinden yayınladı. Khaled’in yatırım tercihinin hangi sanal para üzerinden olduğu ise net değil.
mike tyson

Mike Tyson

Ünlülerin sanal para pazarı üzerine yaptıkları sosyal medya paylaşımlarını bir kenara bırakırsak Tyson bu işi ciddiye alanlar arasında yer alıyor. Bitcoin’i direkt olarak markasıyla bağlantılandıran Tyson, 2015’te Bitcoin Direct ile iş birliğine gittiğini duyurmuştu. Anlaşma sonucu belli başlı bitcoin ATM’lerinde Tyson’ın fotoğrafı yer aldı. Bu anlaşmayı takiben Tyson ve Bitcoin Direct bir de Tyson için özel bir cüzdan duyurdu. Sanal para alışverişini gerçekleştirebilen dijital cüzdan oldukça ilginç bir yatırımdı doğrusu.
jamie foxx

Jamie Foxx

Foxx, teknolojik yatırımlar konusunda her daim açık fikirli olanlardan. Bu sebeple sanal para piyasasına adımı da pek şaşırtıcı olmadı. Eylül ayında KirptoArz (ICO) platformu Cobinhood’la iş birliğini duyuran Foxx sonrası firma birkaç hafta içinde 10 milyon dolar toplamayı başardı.
richard branson

Richard Branson

Virgin Grup’un kurucularından Branson, bitcoin girişimi Bitpay’e 2014 yılında yaptığı 30 milyon dolarlık yatırımla biliniyor. Ondan önce de bitcoini ödeme yöntemi olarak kabul edeceğini duyuran Branson geçtiğimiz yıl da Londra merkezli bir bitcoin servis sağlayıcısına yatırım yaptı.