reklamı kapat

POPÜLER

bitcoin kripto para

Ethereum’un kurucusu uyardı: “Kaybetmeyi göze alamayacağınız birikimi kripto paraya yatırmayın”

Ethereum‘un kurucu ortaklarından Vitalik Buterin, kripto para yatırımcılarını uyaran bir açıklama paylaştı. Buterin, yatırımcıların biraz daha dikkatli olmasını diliyor.

Kripto para pazarı özellikle bitcoin’in ilk büyük yükselişinin arıdndan alev almış durumda. Popüler sanal parayı izleyen bir diğer büyük yatırım aracı da ethereum. 20 bin dolar seviyelerine kadar çıkan bitcoin sayesinde sanal para pazarını ise neredeyse duymayan kalmadı. Madencilerin hızla arttığı bu pazarda insanlar da büyük bir şevkle yatırım yapmaya başladı. Ancak söz konusu piyasa şimdilerde toparlama evresine girse de ocak ayında ciddi bir kriz yaşadı. Bu çöküşün bilinçsizce yatırım yapan kullanıcılara ise etkisi çok ağır oldu. Henüz çok yeni sayılabilecek bir borsaya tüm birikimini yatıran kullanıcılar ciddi bir zarara uğradı. Üstelik pazar üzerinde dönen dolandırıcılık girişimlerini saymıyoruz bile. Hal böyle olunca ethereum kurucu ortaklarından Vitalik Buterin, Twitter’ından paylaştığı bir açıklamayla yatırımcıları bilinçlendirmeye çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Kaybedemeyeceğiniz kadar çok para yatırmayın”

Dostane bir hatırlatmada bulunan Buterin “Unutmayın, kripto para piyasası hala çok yeni ve fazlasıyla dengesiz. Bir anda sıfıra yakın bir değere de düşebilir. Kaybetmeyi göze alamayacağınız parayı yatırım olarak kullanmayın. Eğer tüm birikimlerinizi nerede saklamanız gerektiğini çözemiyorsanız, geleneksel yatırımlar sizin için en güvenli yatırım aracı olacaktır.” diyor. Buterin çok da haksız sayılmaz. Tüm birikimlerini yatıran pek çok kullanıcı ani düşüş haberlerinde panik olarak sanal para birikimlerini zararına satıyor. Hal böyle olunca alınan zarar da giderek büyüyor.