reklamı kapat

POPÜLER

Ferrari 488 Pista

Marka tarihinin en güçlü V8 motoru ve jenerasyonların gen aktarımıyla Ferrari 488 Pista

Cenevre Otomobil Fuarı öncesinde ilk resmi detaylarıyla tanıtımı gerçekleştirilen Ferrari 488 Pista, çok ciddi performans değerlerine sahip.

Geride bıraktığımız ocak ayının son günleri içerisinde, düzenlenen özel bir etkinlik kapsamında ilk sızıntıları üzerinden karşımıza çıkan son Ferrari projesi bir süredir akıllarımızı karıştıranlar arasındaydı. 488 üzerinden geliştirilen yeni bir GTO modelinin üretime geçirileceğine dair söylentilerin yayılmasının ardından, üzerinde ekstra bir ilgilin toplandığı model en azından bu yönüyle beklentileri boşa çıkarttı. Performans kısmında ise söz konusu bir Ferrari olduğu için “boşa çıkma” kelimesini kullanmamız tahmin edebileceğiniz üzere pek de kolay değil. Bayanlar baylar karşınızda ilk detaylarıyla Ferrari 488 Pista!

Güçte artış, ağırlıkta kayıp

360 Challenge Stradale, 430 Scuderia ve 458 Speciale ailesinin genetiklerini taşıyan 488 Pista’nın motor bölümünde beklediğimiz bir ünite var. 3,9 litrelik twin-turbo V8 makinenin üzerinde yapılan geliştirmenin ardından ortaya 711 beygir güç ve 770 Nm tork gibi değerler çıkıyor. Marka tarihinin en güçlü V8 motoru olarak kayıtlara geçen bu ünite, 488 Pista’yı 0’dan 100’e 2,85 saniyede çıkartabiliyor. Maksimumda 340 km/s hıza erişebilen aracın 0-200 değerini 7,6 saniye olarak paylaşan Ferrari, bizlere McLaren 720S’den 0,2 saniye gibi bir değer sunuyor.

İtalyanca’da “pist” anlamın gelen yeni modelini performans iyileştirmenin yanı sıra hafifletme programına da alan Ferrari mühendisleri, aracın toplam ağırlık değerini 1.280 kilogram olarak paylaşıyor. Bu da standart versiyonlara oranla 90 kilogram gibi hatırı sayılır bir kilo kaybı anlamına geliyor. 90 beygirlik kilo kaybına, 50 beygirlik güç ve 10 Nm tork artışı eklendiğinde de karşımıza yukarıdaki başarılı değerler çıkıyor. Geliştirme süreci Dünya Dayanıklılık Şampiyonası‘nda mücadele eden 488 GTE üzerinden yapılan Pista, bu sayede yere basma kuvveti açısından da yüzde 20 daha ileri seviyede. Bunun en önemli kaynağı hiç şüphesiz yenilenen hava kanalları, spoiler ve difüzör gibi gövde parçaları. Tüm detaylarıyla Cenevre’de sahne alacak olan Ferrari 488 Pista’nın fiyatını da etkinlik sırasında öğrenmeyi bekliyoruz.