reklamı kapat

POPÜLER

Üstü açık ailenin sürpriz yeni üyesi; Ferrari 488 Pista Spider

27 Ağustos 2018

Beklenmedik bir şekilde Amerika’daki etkinlikte sahne alan Ferrari 488 Pista Spider, sökülebilir tavan yapısıyla ailenin farklı sürüş deneyimine ortak olacak.

Tanıtımları önceden netlik kazanan demirbaşların bir bir sahne aldığı Pebble Beach etkinliği, “şaşırtıcı tatların” da meraklılarıyla buluştuğu bir yer oldu. Bugatti Divo ve SSC Tuatara gibi nabzı bir hayli yükseklerde çarpan parçaların örtülerinden kurtulduğu Amerika’da, “Ben de varım” diyen marka Ferrari olarak karşımıza çıktı. Tanıtımım gününe kadar herhangi bir haberle gündeme gelmeyen 488 Pista Spider‘ı meraklılarıyla buluşturan İtalyan üretici, ünlü CEO’su Sergio Marchionne‘nin hayatını kaybetmesinin ardından ilk kez yeni bir model tanıtmış oldu. Geçtiğimiz şubat ayında standart versiyonuyla karşımıza çıkan Pista’nın üstü açık kardeşi olarak nitelendirebileceğimiz Spider, sökülebilir tavan yapısıyla motorunun konser niteliğindeki sesini rüzgarla bit araya getirmesiyle fark yaratacak.


Teknik detaylar

Coupe versiyon ile arasında herhangi bir güç ve tork farkı bulunmayan Spider’da meraklılarının anımsayabileceği üzere twin-turbo destekli 3,9 litrelik V8 makine yer alıyor. Ferrari tarihinin en güçlü V8’i olarak da bildiğimiz bu motor 711 beygir güç ve 770 Nm tork üretmekte. Pista Spider’ı 0’dan 100’e 2,85 saniyede, 0’dan 200’e ise 8 saniyede taşıyabilen bu motor maksimum hız konusunda ise 340 km/s gibi bir limit sunmakta. Bu değerlerin Coupe Pista’ya göre hemen hemen benzer olduğunu da söyleyebiliriz. Ağırlık konusunda kardeşine oranla yaklaşık 90 kilogram gibi bir dezavantajla gelen Spider’ın buradaki toplam değeriyse 1.377 kilogram. Kullanıcıların bu ağırlık konusunu bir nebze de olsa sonradan karbon fiber alaşım jant setini sipariş edebileceğini de belirtmeden geçmeyelim. Ferrari’nin üstü açık model serüveninde yarım yüzyılını kutladığı modelin fiyatları önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.