reklamı kapat

POPÜLER

bitcoin madenciliği

Bitcoin madenciliği için cennet olan İzlanda büyük tehlikeyle karşı karşıya

Soğuk hava, ucuz enerji ve hızlı ağ sayesinde İzlanda bitcoin madenciliği için adeta bir cennet. Ancak ülkenin enerjisini sömüren madencilik ciddi sorunlar yaratmak üzere.

İzlanda şu sıralar ilginç bir sorunla karşı karşıya. Ancak bu sorunu anlatmadan önce ülkedeki enerji üretimini biraz açıklayalım. İzlanda neredeyse tüm gücünü yenilenebilir enerjiyle karşılıyor. 340 bin insanla hayli kısıtlı bir popülasyona sahip olan ülke haliyle vatandaşlarına enerji üretmede de pek sıkıntı çekmiyordu. Tabii bu şehrin bitcoin madenciliği tarafından ele geçirilmesinden önceydi. Ucuz enerji ve süper hızlı fiber optik ağlar sayesinde madencilerin göz bebeği haline gelen ülkede özel madencilik tesislerinin kurulması da fazla zaman almadı. Madencilik için kullanılan donanımların çok ısınması da ülkenin soğuk hava koşullarıyla dengelenmişti. Üstelik yenilenebilir enerji sayesinde de enerji tüketimi hayli ucuza patlıyordu. Böylelikle madenciler İzlanda’yı sömürmeye başladı.

İzlanda bitcoin madencilerine enerji yetiştiremiyor

Yapılan açıklamaya göre ülkenin enerji tüketiminde kritik bir değişim olmak üzere. Yakında bitcoin madenciliği için tüketilen enerji evler için tüketileni aşacak. Harcanan enerjinin katlanarak arttığı belirtilirken bu artışın devam etmesi durumunda yeterli enerji üretilemeyebileceği de kaydedildi. İzlanda Pirate Parti üyesi Smari McCarthy “Normal koşullarda İzlanda’da bir değer üreten şirketler devlete belli bir miktar vergi ödüyor. Ancak bu şirketler bunu yapmıyor ve biz de kendimize ‘Acaba vergi almalı mıyız?’ diye sormadan edemiyoruz.” diyor.