reklamı kapat

POPÜLER

Bitcoin

Nükleer tesisin süper bilgisayarı ile bitcoin madenciliği

Dijital para birimi bitcoin için belki de şimdiye kadar ortaya çıkmış en ilginç haber ile karşınızdayız. Popüler dijital para birimi son dönemde daha çok internet sitelerideki gizli sistemler ile gündeme geliyor. Bunlar kullanılarak kullanıcılar üzerinden gizli madencilik yapılırken, bu konuda üst limiti bir grup bilim adamı belirlemiş görünüyor.

Son dönemde çok ciddi değer kaybetmesine rağmen gündemden düşmeyen bitcoin, bu sefer yok artık dedirten bir haberle karşımızda. Biliyorsunuz kripto para üretmek için çok güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyuluyor. Bu bilgisayarlardan birisine erişim imkanı sağlayan bir grup Rus bilim adamı, Sarov’dan yer alan nükleer tesisin bilgisayarını kullanarak bitcoin üretmeye çalışmış. Sovyetler Birliği’nin ilk atom bombasının üretildiği tesiste yer alan 1-petaflop gücündeki süper bilgisayar, nükleer araştırmalar yerine madencilikte kullanılmış. Oldukça gizli araştırmaların aktif olarak devam ettiği tesiste görevli bu bilim insanları açıklandığı kadarıyla yakalanmış durumda. Bilim insanlarının yakalanması ise daha da ilginç görünüyor. Bu süper bilgisayarın güvenlik nedeniyle internete bağlanmadığı belirtiliyor. Madencilik için internet bağlantısı yapılmaya çalışıldığı ve bunun merkezi güvenlik sistemini alarma geçirdiği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnsanların hayatları ve kariyerlerini riske attığı bitcoin nedir?

2008 yılında Satoshi Nakamoto (Kim olduğu kesin değil) tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimi olarak geçiyor.