reklamı kapat

POPÜLER

Opera

Opera, gizli bitcoin madenciliğine artık mobilde de darbe vuruyor [Video]

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcılarından Opera, geçtiğimiz ay masaüstüne getirdiği gizli madencilik koruma sistemini şimdi mobile genişletti.

Özellike dijital para birimi bitcoin‘in inanılmaz değerlenmesi, herkesin bu alana yöneltti. Bu konuda bir kurnazlık yapan birçok internet sitesi ise sizden habersiz olarak sisteminizden madencilik yapmaya başladı. Bunu masaüstü ya da mobil farketmeksizin yapan bu siteler, elbette can sıkıcı sorunlara neden oluyor. Örneğin siz sayfası kapatsanız dahi madencilik arka planda devam ediyor, bu da sistemin sizden habersiz yüzde 100 çalışması anlamına geliyor. Bu sorun son dönemde mobil tarafta da artınca Opera bugün güzel bir güncelleme yayınladı. Mobil tarafta oldukça popüler olan Opera Mini (iOS ile Android) ve Android için Opera, artık gizli madenciliğe izin vermiyor. Bunu reklam engelleme sistemi üzerinden yapan tarayıcılar, böylece hem her iki platformda da gizli madencileri yani arka planda çalışan kodları tamamen engelliyor. Bu noktada özellikle gücünü GPU’dan çok CPU’dan alan ve mobilde çok tercih edilen sanal para birimlerine (Bytecoin, Monero, Electroneum vb.) büyük bir darbe vurulmuş oluyor.

Opera Mini artık üstünüzden gizli madencilik yapanlara göz açtırmıyor

Masaüstünde olduğu gibi mobilde de en çok tercih edilen tarayıcıların başında yer alan Mini, artık çok daha iyi bir seçenek konumunda.

Video