reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+

Samsung, Galaxy S9 ve Galaxy S9+’ın kamera özelliklerini detaylandırdı

Samsung‘un MWC 2018 kapsamında tanıtacağı yeni akıllı telefon modelleri Galaxy S9 ve Galaxy S9+, bugün kamera detaylarıyla karşımıza çıktı. Yeni bilgiler bu sefer direkt olarak şirketten geliyor.

Samsung‘un yeni akıllı telefonları Galaxy S9 ve Galaxy S9+, şimdiye kadar saniyede 1.000 kare video çekebilecek detayıyla gündeme geliyordu. Ancak bugün şirketin resmi internet sitesinde yeni bir mobil sensör göründü. Yeni telefonların temelinde yer alabileceği belirtilen bu sensör, baktığımız zaman Sony Xperia XZ Premium‘da olduğu gibi üç katmandan (Okuma hızını artırıyor) oluşuyor. Bu sayede Full HD çözünürlükte saniyede 480 kare video çekebileceği söylenen S9 ailesi, çözünürlük düşürüldüğü zaman bunu iki katına çıkartacak. Yani 720p çözünürlük ile beraber saniyede 960 kare video çekilebilecek. Üç katmanlı sensör yapısı aynı zamanda otomatik netleme performansını da ciddi oranda artıracak.

Oldukça ince tasarlanan bir modül kullanan ve ISOCELL Bright Tetracell teknolojisiyle yüksek ışık hassasiyeti sunabildiği görülen sensör, çift lensle optik yakınlaştırmaya da destek veriyor. Galaxy S9’un arkasına 12 megapiksel çözünürlükte F1.5 – F2.4 değişken diyaframlı lens koyacak üretici, Galaxy S9+’da çiftli kurulum kullanıyor. 12 megapiksel çözünürlükteki bu kameraların F1.5 ve F2.4 diyafram değerlerine sahip olacağı belirtiliyor. Önlerinde ise 8 megapiksellik kamera yer alacağı belirtilen telefonlar, Iris tarama sistemini de bünyesinde barındıracak. Belirtildiği kadarıyla Iris tarama Galaxy S9’da kameraya entegre olacak. Daha büyük olan Galaxy S9+’da ise ayrı bir Iris tarayıcı ile ön kamera bulunacak. Galaxy S9’un Iris / kamera kombinasyonunu Partron ve MC Nex şirketleri üretecek. Şimdiye kadar duyduklarımız ile harmanladığımız zaman telefonlardan Galaxy S9’da 2.960×1.440 piksel çözünürlüklü 5,8 inç Super AMOLED ekran, Galaxy S9+ ise 6,2 inçlik ekran yer alacak. Qualcomm’un en yeni işlemcisi Snapdragon 845 ve Exynos 9810 işlemcilerle satışa sunulacak telefonların, 512 GB dahili depolama seçeneğiyle karşımıza çıkma ihtimalleri de bulunuyor.

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+ çok yakında geliyor

Samsung’un yeni telefonlarda yeni bir devre kartı tasarımına da geçeceği söyleniyor. Bu sayede telefonlar içerisinde daha fazla yer aşılabileceği söylenirken, bunun sadece Exynos işlemcili modellerde yer alacağı belirtiliyor. Bu da Exynos 9810 kullanan modellerin içerisinde diğer donanımlar için daha fazla yer olacağı anlamına geliyor. Ancak şirketin bu boşluğu kullanıp kullanmayacağı henüz bilinmiyor. Son olarak iki modelin de Y-OCTA teknolojisi üzerine kurulacağı belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl sadece Galaxy S8’de kullanılan Y-OCTA, bu yıl hem Galaxy S9 hem de Galaxy S9+’a geliyor. Bu teknoloji dokunmatik katmanı OLED ekrana entegre ediyor. Bu da daha ince ve kaliteli sonuç veriyor. Ayrıca Y-OCTA ekranlar yüzde 30 daha ucuza üretilebiliyor.