reklamı kapat

POPÜLER

Sony Xperia XZ Premium’dan hayal kırıklığı yaratan DxOMark puanı

Fotoğraf makinelerini, lensleri ve akıllı telefonlardaki kameraları değerlendiren DxOMark şimdi de Sony Xperia XZ Premium‘a el attı. Akıllı telefonlarda yer alan kameraları incelemek için farklı bir protokol kullanan platform Xperia XZ Premium’un kamera incelemesiyle büyük tepki aldı.

DxOMark‘ın incelemesinde Sony Xperia XZ Premium’un tek arka kameralı bir telefon olmasına rağmen sabit fotoğraf ve video çekiminde başarılı olduğu dile getiriliyor. Fakat amiral gemisi modellerin çoğu çift kamera ile karşımıza çıkarken Sony bu trendin gerisinde kalıyor. Zoom ve bokeh efekti gibi alanlarda ise fazlasıyla zayıf kalıyor. Gün ışığında başarılı fotoğraflar çekmesine rağmen rakiplerine yetişemediği dile getiriliyor. Sonuç olarak Xperia XZ Premium’un kamerası 83 puan alabiliyor. Bu noktada Apple iPhone 8’in 92, Google Pixel’in 90, HTC U11’in de 90 puan aldığını belirtmekteyarar var.  Bu tabloya bakılınca Sony Xperia XZ Premium fazlasıyla geriye düşmüş oluyor.

Yayınlanan bu inceleme ardından Sony Xperia XZ Premium kullanıcıları DxOMark’a tepki göstermeye başladı. Kameranın farklı özelliklerini kullanarak daha iyi fotoğraf ve video çekmenin mümkün olduğunu, hazırlanan incelemenin kısalığının göze çarptığını dile getirdiler. iPhone 8‘in kamerasının daha detaylı bir şekilde ele alındığını, bu sebeple Xperia XZ Premium’un kamerasının bir kez daha incelenmesi gerektiğini söyleyenler de oldu. Fakat ortaya çıkan sonuç genel olarak büyük hayal kırıklığı yarattı.