reklamı kapat

POPÜLER

YouTube

YouTube, “gizli madencilik” sorunuyla gündemde

İnternet devi Google‘ın popüler video platformu YouTube, gizli madencilikten madur olan son isimlerden oldu. Günümüz internet dünyasının yeni problemi büyümeye devam ediyor.

Özellikle dijital para birimi bitcoin’in inanılmaz değerlenmesi sonrasında herkes bu alana yönelmeye başladı. Bunun sonucunda da sürecin açığını gören birçok internet sitesi gizli olarak sisteminizden madencilik yapmaya başladı. Giriş yaptığınız zaman siz farkına varmadan işlemcinizi madencilik sürecine dahi eden bu sitelere, şimdi de reklamlar dahil oldu. Gelen haberlere göre Fransa, İtalya, Japonya, İspanya ve Tayvan’daki YouTube kullanıcılarına gösterilen bir reklam, farkedilene kadar sistemlerde Monero para birimi için madencilik yaptı. Söylendiği kadarıyla hacker’lar Google DoubleClick reklam platformundaki bir açığı kullanarak kişilerim işlemcilerini ele geçirdi ve onu madencilik için kullandı. Gizli madencilik koruması bulunan virüs programlarının uyarmasıyla ortaya çıkartılan sorun, kısa süre içerisinde çözüldü. Peki burada neden YouTube hedef alındı? Bunun cevabı YouTube’un kullanım süresi. Çünkü platform içerisinde uzun süre boyunca video izliyoruz ve bu da zararlı kodlara arka planda daha çok çalışma şansı tanıyor.

YouTube

YouTube’a yönelik en ilginç saldırı

Bu tarz sorunlardan korunmak için gizli madencilik koruması bulunan Opera gibi tarayıcıları kullanmanızda büyük fayda var. Ayrıca virüs programları da artık bu konuda zararlı işlere göz açtırmıyor. Virüslerden farklı olarak işlemcinizi ya da ekran kartını kullanan zararlı kodlar daha kolay şekilde tespit edilebiliyor.