reklamı kapat

POPÜLER

Qarnot QC-1 Bitcoin
Qarnot QC-1 Bitcoin
Qarnot QC-1 Bitcoin
Qarnot QC-1 Bitcoin

Aynı zamanda evinizi de ısıtabilen Bitcoin madencilik sistemi

Son dönemde popülerliğini biraz kaybetmiş olsa da kripto para birimleri halen dikkatleri üzerine çekiyor. Büyük şirketlerin olaya girmesiyle üretmenin zorlandığı Bitcoin gibi para birimleri, biliyorsunuz güçlü sistemlere ihtiyaç duyuyor. İşte bundan yararlanan Qarnot şirket, karşımıza aynı zamanda evinizi de ısıtabilen madencilik sistemiyle çıkıyor.

Kripto para için kurulan sistemler, üretim sürecinde yüzde 100 güçte çalıştırılıyor. Bu da ortaya çok büyük bir ısının çıkmasına neden oluyor. Genelde kullanıcılar bu ısıyı ortadan kaldırmaya çalışarak performansı yüksek tutmaya çalışıyor. Qarnot firması ise QC-1 adını verdiği sistemle bu ısıyı evinize aktarıyor. Bünyesinde iki adet Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 ekran kartı ve madenciliğe özel donanımlar yer alan ürün, içerisinde hiçbir fan taşımıyor. Bu açıdan benzerlerinden farklı olarak tamamen sessiz olan cihaz, önündeki büyük siyah radyatörü sayesinde içeride oluşan yüksek ısıyı dışarıya yani evinize aktarıyor. Bu noktada Ethereum odaklı hazırlanan ancak Bitcoin gibi diğer dijital para birimleriyle de kullanılabilen ürün, açıklandığı kadarıyla 60MH/s üretim seviyesine çıkabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Madencilik yaparken ısınma

Bu tarz sistemler üzerinde özellikle büyük sunucuların ürettiği ısıyı kullanma amaçlarıyla 2010 yılından bu yana çalışan Qarnot, bu sefer son kullanıcının karşısına çıkıyor. Yani karşımızda gerçek bir şirket ve gerçek bir ürün bulunuyor. Gerekli şartlar sağladığında ayda 120 dolar (Elektrik harcaması hariç) Ethereum üretebildiği belirtilen ürün, akıllı telefon üzerinden rahatlıkla yönetilebiliyor. Bu ilginç donanımın fiyatı ise en zayıf yanı. Tam 3.570 dolar satış fiyatı bulunan QC-1, sanıyoruz şimdiye kadar yapılmış en teknolojik ısıtma cihazları arasında yer alıyor.

Gizli madenciliğe dikkat: