reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen

“Sorun değil çözümün bir parçası”: Volkswagen’den dizel motorlarla ilgili dikkat çeken açıklamalar

Cenevre’de elektrikli otomobil geleceğiyle ilgili önemli bir adımı tanıtan Volkswagen CEO’su Herbert Deiss, yasaklanma hamleleriyle gündeme gelen dizel motorlarla ilgili tartışma yaratabilecek açıklamalarda bulundu.

Almanya, Fransa ve İspanya‘nın başkentlerini de içerisine alan dizel motor kullanım ve satış yasaklarına , kısa bir süre önce İtalya’nın önemli şehirlerinden Roma da dahil olmuştu. 2024 itibarıyla özellikle antik kent bölgesine dizel motorları araçların alınmaması konusunda net bir adım atacak olan şehir, önümüzdeki süreçte alınacak kararlar için örnek teşkil ediyor. Bu konuda en keskin adımlardan birisini atmak isteyen Almanya ise bilindiği üzere otomobillerin beşiği niyeliğindeki ülkelerden. Dizel konusunda başı en çok ağrıyan marka konumunda olan Volkswagen ise, alınan bu kararların doğruluğu konusunda pek de aynı görüşte değil. Cenevre Otomobil Fuarı kapsamında tanıtılan I.D. Vizzion konseptinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan marka CEO’su Herbert Diess yönetimlerin aldığı bu kararları “korkunç” ve “tamamen gereksiz” cümleleriyle eleştirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Altı çizilen tahminler

Kısa bir süre önce Stuttgart gibi otomobilin kalbi bir kentin, meclisi tarafından 2005 öncesi dizel motorlu araçların yasaklanmasını gündemine almasıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Diess; ” Hava kalite değerleriyle şimdiki kalite değerlerini ele almak adına gündemde olan Stuttgart’a bakalım. Bundan birkaç yıl önceki değerler ile şimdiki değerler arasında ciddi oranda iyileşme olduğu net bir şekilde ortada ve bu gelişmeler sürekli daha da temiz bir havaya doğru gidiyor. Çünkü artık her şey daha temiz. Kötü olarak nitelendirilen 20 şehre baktığımızda bunların hava akımı olmayan, dar yollara sahip yerler olduğunu görürüz. Çalışma gerçekleştirdiğimiz noktalardan bir tanesi de trafiğin önüne geçmek çünkü kirliliğin temel sebeplerinden birisi de bu. Hava kirliliğinin önüne sokaktaki araçları yenilerek geçebiliriz ki bu yüzden 160.000 aracı benzer sebeplerden ötürü geri aldık. Toplu taşıma konusu da bu konuda değerlendirilen ve yatırım yapılan bir alan. Karbon salınımını düşürme hedeflerine erişmek için dizele ihtiyacımız var. Bizce dizel bir problem değil çözümün bir parçasıdır.” diyerek satışlardaki düşüşe rağmen en az 10-15 yıl daha dizel motorun en önemli seçeneklerden olacağına inandıklarını ifade etti. Siz de konuyla ilgili görüşlerinizi bizlere yorum olarak iletebilirsiniz.