reklamı kapat

POPÜLER

Lamborghini elektrik gücünü duyurdu; Aventador’u emekli edecek modelle dönüşüm başlıyor

Goodwood Hız Festivali’nde açıklamalarda bulunan Lamborghini CEO’su Stefano Domenicali, bundan sonra öncelikli adımlarının hibrit entegrasyonu olduğunu söyledi.

Otomobil üreticilerinin sedan, SUV ve hatcback sınıfı için şekillendirmeye başladığı elektrikli araç yelpazeleri önümüzdeki üç yıllık süre içerisinde hızlı bir şekillenmeye dahil olacak. Volkswagen, Volvo, BMW, Hyundai ve Honda gibi küresel üreticilerin çok ciddi yatırımlar yaptığı bu adımlar egzotik otomobil sınıfı içinse biraz karışık. Ferrari, Lamborghini ve Bugatti gibi bu sınıfın önemli markaların önemli isimleri, var olan karakterin yok olacağı endişesini taşıyarak elektrikli modellere geriden bakmayı tercih ediyor. Lakin önümüzde duran yol bizlere bunun bir gün gerçekleşeceğini gösteriyor. Önümüzdeki dönemde amiral gemisi Aventador‘un yerine geçirmek üzere yeni bir otomobil için kolları sıvayan Lamborghini, elektrikleşme sürecine dahil olan son hiper marka olacak gibi. Goodwood Hız Festivali’ne katılan Stefano Domenicali bizleri bekleyen bu araçla ilgili yaptığı açıklamalarla ilk resmi özellikleri de vermiş oldu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

On iki silindirle devam

Aventador’un ardından ürün gamının en tepe noktasına yerleşecek olan otomobilde V12 motorun korunacağını dile getiren Domenicali, bu ünitenin yanına eklenecek olan elektrik gücü üzerinde çalıştıklarını dile getirdi. Tabi ki bu da hibrit teknolojiye sahip yeni bir canavar anlamına geliyor. Bunu gerekliliklere ayak uydurmak olarak nitelendiren başarılı isim, modelle birlikte ürün gamında Huracan ve Urus için de benzer bir sürecin uygulamaya alınacağının da vurgusunu yaptı. Ünite bazında V12’nin ardından V10’un da hibrit mimari ile kombin edilmesi, bundan sonra gelecek tüm modellere de benzer rotayı açıyor. Volkswagen grubu altında yer alan markanın, Porsche E-Hybrid modellerinde kullanılan elektrik sistemini kendi araçlarına transfer etmesi de önümüzde duran detaylar arasında. İlk olarak Urus’un sahip olacağı plug-in tavanlı hibrit sistemin araçlara getireceği etki ise şimdiden merak ediliyor.